Kiedy możesz nie otrzymać kredytu hipotecznego?

2015-03-20 14:41:15

Wydaje Ci się, że masz zdolność kredytową. Zarabiasz przywozicie, a mimo wszystko kolejny bank odmówił przyznania kredytu hipotecznego? Może Twoja sytuacja wcale nie jest taka dobra, jak Ci się wydaje. Przedstawimy kilka powodów, dla których banki zwykle odmawiają pożyczki.

Zanim bank zdecyduje się przyznać kredyt hipoteczny, zbada bardzo wiele czynników, sprawdzając, czy jesteśmy i w przyszłości będziemy w stanie spłacać należności. Może się okazać, że pomimo - wydawać by się mogło - dobrej sytuacji finansowej, bank nie zechce udzielić finansowania. Od czego to zależy i kiedy bank może wydać decyzję odmowną?

Historia kredytowa

Dobra historia kredytowa okazuje się w przypadku starania się o kredyt kluczem do sukcesu. Banki z pewnością sprawdzą, czy w przeszłości wywiązywaliśmy się ze swoich zobowiązań. I nie chodzi tu tylko o spłaty kredytów. Ważne także to, czy byliśmy rzetelnymi płatnikami, czy nie zalegamy z zobowiązaniami wobec np. urzędu skarbowego, ZUS-u itd.

Zdolność kredytowa

Bank przeanalizuje miesięczne wydatki, stałe koszty utrzymania, zapyta o liczbę osób w gospodarstwie domowym, posiadane karty kredytowe. Pozwoli to na ocenę zdolności kredytowej, czyli prognozowanej zdolności do terminowej spłaty kapitału i odsetek. Przy ocenie zdolności ważna będzie także długość okresu kredytowania, która oczywiście wpływa na wysokość miesięcznej raty. Istotne może się okazać, czy wybieramy kredyt z ratami malejącymi, czy równymi.

Ryzyko kredytowe

Złożenie wniosku kredytowego wiąże się ze zbadaniem naszej całej sytuacji finansowej. Banki poddają analizie wiele czynników. Określają między innymi ryzyko kredytowe w odniesieniu do grupy, do której klient został przyporządkowany. Właśnie dlatego nie zawsze oznacza to, że jest to decyzja oparta całkowicie na naszych możliwościach finansowych.

Wiek przeszkodą

Przeszkodą w otrzymaniu kredytu może okazać się wiek kredytobiorcy. Największe problemy mogą mieć osoby starsze. W większości przypadków banki wymagają, aby kredytobiorca w chwili całkowitej spłaty kredytu liczył nie więcej niż 75-85 lat. Biorąc to pod uwagę, 50-latek może mieć problem z otrzymaniem kredytu na 30 lat.

Dochody

Oczywiście istotne jest to, jak prezentują się nasze zarobki. Mimo wszystko ich wysokość nie jest kluczowa. Istotny jest m.in. rodzaj zatrudnienia. Ważne, czy pracujemy w oparciu o umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło czy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Jeśli nie pracujemy w oparciu o umowę o pracę, może się okazać konieczne spełnienie dodatkowych warunków.

Jak widzimy, odpowiednio wysokie dochody są tylko jednym z czynników, które wpływają na to, czy bank zechce przyznać nam kredyt. Warto już kilka miesięcy przed podjęciem ostatecznej decyzji zacząć analizować wydatki, pozbyć się kart kredytowych, uregulować wszelkie należności. Z całą pewnością poprawi to nasz obraz jako solidnych płatników.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam