Wiek ma znaczenie przy ubieganiu się o kredyt

2015-03-12 18:34:56

Ograniczeniem przy staraniu się o kredyt może być wiek. Wynika to z prostego faktu: bank chce, aby kredytobiorca zdążył swój dług spłacić. O ile w przypadku kredytów gotówkowych instytucje finansowe nie są bardzo restrykcyjne, to usiłując zaciągnąć kredyt hipoteczny, starsze osoby mogą mieć już spory problem.

Banki mają własne zasady przyznawania kredytów. W ramach ofert ustalają wytyczne dotyczące maksymalnego okresu kredytowania oraz wieku kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty.

Maksymalnie na 35 lat, do ukończenia 70 lat

Zwykle banki udzielają kredytów hipotecznych maksymalnie na 35 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczeniem jest maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty, a wynosi on zwykle 70 lat. 60-latek może liczyć więc na kredyt rozłożony na 10 lat. W niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia tego okresu za sprawą wykupienia ubezpieczenia. Istotna jest również zdolność kredytowa.

Dla przykładu…

W przypadku kredytu hipotecznego w banku BPS wiek najstarszego kredytobiorcy na koniec planowanego okresu kredytowania nie może przekroczyć 70 lat. Dodajmy, że okres kredytowania w przypadku kredytu Mój Dom wynosi od 5 do 25 lat, przy czym istnieje możliwość udzielenia kredytu do 30 lat na wniosek wnioskodawcy. Łatwo więc obliczyć, że na kredyt rozłożony na 360 rat może liczyć maksymalnie 40-latek.

Mimo wyższych kosztów zazwyczaj chcemy rozłożyć kredyt na jak największą ilość rat. Powód jest oczywiście jeden: chcemy płacić jak najniższe miesięczne raty. Banki jednak nie zawsze nam to umożliwiają, boją się zbyt dużego ryzyka, a okres kredytowania uzależniają od wieku. Oczywiście motywy te są zrozumiałe.

Żaneta Pilarska