Jak tanio płacić za granicą: z konta walutowego czy karty kredytowej?

2015-05-04 16:38:24

W związku z wyjazdami za granicę często pojawia się dylemat, w jaki sposób regulować tam płatności, żeby kosztowało to nas jak najmniej. Do wyboru mamy różne rozwiązania, takie jak płatność konta walutowego lub kartą kredytową. Co będzie dla nas korzystniejsze?

W wielu przypadkach decyzja o wyborze pomiędzy kartą kredytową a kontem walutowym zależeć będzie od tego, dokąd wyjeżdżamy.

Niestety, polskie banki nie oferują kont w każdej walucie. Na pewno nie ma problemu z najbardziej popularnymi, jak np. euro czy dolar amerykański, ale już wyjeżdżając np. do Japonii lub do Egiptu, trudno będzie założyć konto w tamtejszych walutach.

W kartach większy wybór

Warto również zwrócić uwagę na aspekt praktyczny. Po pierwsze, w niektórych sytuacjach posiadanie karty kredytowej jest wręcz konieczne (np. wypożyczenie samochodu), po drugie – oferta kart kredytowych jest nieporównywalnie szersza w stosunku do propozycji kont walutowych, dlatego łatwiej znaleźć atrakcyjne rozwiązanie.

Uwaga na koszty przewalutowania

Ważnym aspektem zarówno kart kredytowych, jak i kart debetowych wydanych do kont walutowych jest przewalutowanie. Standardowo opłata za przewalutowanie wynosi 2-3%, choć obecnie banki podwyższają ją - głównie po to by, odbić sobie spadki zysków ze zmniejszonych opłat interchange. W niektórych z nich poniesiemy koszt rzędu nawet 6% wartości transakcji! I to bez względu na to, czy płacimy w sklepie bezgotówkowo, czy pobieramy pieniądze z bankomatu. W tym ostatnim przypadku posługiwanie się kartą kredytową może być szczególnie kosztowne za dodatkową opłatę za pobranie gotówki.

Pamiętajmy jednak o tym, że płacenie kartą w walucie obcej jest kosztowne nie tylko ze względu na opłatę za przewalutowanie, ale także spread, czyli kurs, po którym organizacja kartowa i bank przeliczą walutę, w której płacimy na złotówki (lub najpierw na euro/dolary, a potem na złotówki). Lista opłat robi się więc coraz dłuższa.

Kiedy konto walutowe będzie lepsze?

W tym miejscu warto podkreślić, że płacenie kartą do konta walutowego w tej samej walucie, w której prowadzone jest to konto, okazuje się najtańszą możliwością. Płacąc euro z konta w euro unikamy kosztu przewalutowania i spreadu. W tym zakresie karta kredytowa - jakbyśmy tego nie liczyli - wyjdzie dużo drożej.

W przypadku płatności w walucie innej niż euro, dolary, funty czy franki (bo zwykle tylko  do takich walut ograniczana jest oferta kont walutowych) to, czy zapłacimy kartą kredytową, czy z konta walutowego, będzie w zasadzie obojętne - koszty transakcji będą bardzo zbliżone. Różnice mogą pojawić się w kosztach stałych, jakie wiążą się z obsługą obu produktów.

Porównaj opłaty roczne za kartę i konto

Karta kredytowa dobrze sprawdza się w przypadku wakacyjnych lub służbowych podróży, gdy wykonuje się niewielką ilość transakcji. Po co mamy narażać się na opłaty za prowadzenie konta walutowego i obsługę wydanej do niego karty, jeśli wyjeżdżamy za granicę raz na kilka lat? No, chyba że konto i kartę mamy darmowe (ale to już niemal niespotykane na rynku), a opłata (roczna lub miesięczna) za kartę będzie dużo wyższa.

A może tylko gotówką?

Pamiętajmy przy tym, że jeśli chcielibyśmy się ograniczyć tylko do płatności gotówką za granicą, prawdopodobnie i tak nie wyjdziemy na tym korzystniej - spread w kantorach bywa bardzo wysoki, a do tego potem zostajemy z niewymienialnym bilonem. Rozwiązaniem problemów może być wcześniejsza wymiana pieniędzy po korzystnym kursie w kantorze internetowym (wyjdziemy na tym dużo lepiej niż po skorzystaniu z usług kantoru w swoim mieście, a już na pewno lepiej niż w kantorze przy zamorskim kurorcie). W tym artykule dowiesz się, jak oszczędzać na wymianie walut w e-kantorach.

Atrakcyjne oferty

Bez względu jednak na rozwiązanie, jakie wybierzemy, warto dokładnie przejrzeć dostępne na rynku oferty, by znaleźć najkorzystniejszą:

  • Jeśli chodzi o karty kredytowe, najtańsze oferty pod względem użytkowania znajdziemy w Plus Banku (karta MasterCard Classic) i w T-Mobile Usługi Bankowe (karta kredytowa MasterCard).
  • W przypadku kont walutowych warto zwrócić uwagę na ofertę Banku BGŻ, City Handlowego oraz mBanku, gdzie możemy za darmo wypłacać gotówkę z bankomatu.
Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam