Karta kredytowa - kiedy może się przydać?

2015-06-04 15:59:48

To, czy karta kredytowa okaże się kosztownym produktem bankowym, zależy tak naprawdę tylko od użytkownika tej karty. Sprawdźmy, kiedy karta kredytowa może się przydać.

Z kart kredytowych nie powinny korzystać osoby, które mają skłonności do nadużywania limitu kredytowego, dostępnego za pomocą plastikowego pieniądza. Zawsze łatwiej płaci się bezgotówkowo, gdy nie mamy w rękach pieniędzy, ale warto pilnować tych wydatków, żeby tak pomocne i wygodne narzędzie, jakim jest karta kredytowa, nie stało się przyczyną naszych problemów finansowych.

Okres bezodsetkowy

Dzięki okresowi bezodsetkowemu karta kredytowa może stać się bardzo tanim kredytem. We wspomnianym okresie nie są naliczane żadne odsetki za wykorzystane środki, należy jednak pamiętać, żeby w wyznaczonym terminie oddać pożyczone pieniądze, w innym przypadku karta kredytowa przestanie być korzyścią, a stanie się kolejnym wydatkiem. Warto również pamiętać, że okres bezodsetkowy najczęściej dotyczy tylko płatności bezgotówkowych, a np. wypłata pieniędzy z bankomatujuż od pierwszego dnia będzie oprocentowana.

Karta kredytowa a koszty

Posiadanie karty kredytowej może wiązać się również z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za wydanie lub korzystanie z tej karty. Często banki dają możliwość uniknięcia tej ostatniej opłaty, jeśli klient wykona kartą określoną liczbę bezgotówkowych płatności w miesiącu. Skąd taka hojność? Wszystko dlatego, że banki zarabiają m.in. na prowizjach od sprzedawców, którzy pobierają od swoich klientów zapłatę właśnie w formie bezgotówkowej. Jeśli zastosujemy się do wyznaczonego limitu, najczęściej unikniemy dodatkowych kosztów i posiadanie karty stanie się darmowe.

Karta bywa bezcenna

Karta kredytowa może uratować nas w wielu kryzysowych sytuacjach, jak nagłe, niespodziewane wydatki i konieczność dokonania jakiegoś zakupu (np. wymiany zepsutej lodówki). Nierzadko taki produkt bankowy pomaga nam utrzymać płynność finansową. Zamiast np. zaciągać pożyczkę, możemy skorzystać z karty, co będzie tańszym rozwiązaniem, gdy spłacimy dług w okresie bezodsetkowym. Zawsze jednak należy pamiętać o jednej zasadzie: pożyczamy pieniądze z karty, jeśli wiemy, że wkrótce będziemy w stanie jest oddać. W przeciwnym przypadku będzie to oznaczało po prostu wysokie koszty.

Szansa na rabaty

Karta kredytowa, rozsądnie używana, to wygodne narzędzie, z którego możemy mieć dodatkowe korzyści, ponieważ często wystawcy umożliwiają korzystanie z różnych rabatów w placówkach handlowych albo oferują cashback (zwrot części kosztów za płatności).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam