Szukasz taniego kredytu na mieszkanie? Oto 5 podstawowych zasad

2015-03-11 11:06:43

Kredyt hipoteczny przez wiele lat będzie wpływał na nasz budżet domowy. W związku z tym, decydując się na pożyczkę, warto dobrze przemyśleć decyzję. Oto 5 zasad wybierania kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny jest uznawany za najbardziej skomplikowany produkt kredytowy oferowany klientom indywidualnym. Analiza wniosku kredytobiorcy trwa w jego przypadku nawet kilka tygodni. Przed podpisaniem umowy kredytowej klient ma więc dużo czasu na zapoznanie się ze wszystkimi warunkami kredytu i może je dokładnie zweryfikować. Czy się kierować, wybierając ofertę dla siebie?

1. Wybór banku

Pierwszą zasadą szukania kredytu hipotecznego jest znalezienie odpowiedniej oferty i banku. W celu sprawdzenia propozycji warto udać się do instytucji finansowej, w której posiadamy konto osobiste. Dzięki wieloletniej współpracy nasz bank może zaproponować korzystniejsze warunki. Szukając dopasowanej do naszych potrzeb propozycji, warto skorzystać również z porównywarki internetowej lub z pomocy doradcy kredytowego, który przedstawi nam kilka ofert różnych banków.

2. Warunki dodatkowe

Szukając kredytu hipotecznego, łatwo wpaść w pułapkę ofert promocyjnych. W takich produktach nigdy nie ma nic za darmo, ponieważ nierzadko banki wymagają złożenia konta, na które będziemy zobowiązani przelewać swoją pensję, skorzystania z karty kredytowej czy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zanim zdecydujemy się na taką ofertę, warto poznać wszystkie warunki, zwłaszcza te oznaczone gwiazdką i napisane małym druczkiem.

3. Dofinansowanie

W przypadku kredytu w złotówkach mamy do wyboru oferty na warunkach standardowych, na warunkach promocyjnych, kredyt oparty o sprzedaż wiązaną, a także kredyt z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Jeśli zamierzamy zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, warto przejrzeć ofertę deweloperów, którzy sprzedają lokale spełniające warunki MdM-u. Możemy zyskać dzięki temu 10 lub 15 proc. dopłaty do wkładu własnego, dzięki czemu zaoszczędzimy.

4. Okres kredytowania

Decyzja o okresie kredytowania jest bardzo ważna. W tym przypadku dużo zależy od naszego wieku i od decyzji banku. Instytucja finansowa, badając naszą zdolność kredytową, sprawdza, czy będziemy w stanie spłacić całe zobowiązanie w danym czasie. Często kredytobiorcy wolą dłuższy okres spłaty, ponieważ przekłada się to na niższą ratę. Niestety, rozwiązanie takie zwiększa koszt całego kredytu.

5. Raty równe lub malejące

Gdy już wybierzemy bank i ofertę, pozostanie nam jeszcze dylemat rat kredytowych. Do wyboru mamy rozwiązanie równych comiesięcznych opłat lub malejących. Decydując się na drugą opcję, w pierwszym okresie spłaty kredytu raty będą wyższe, jednak pod koniec kredytowania będziemy spłacać odsetki od mniejszej kwoty pozostającego do spłaty kapitału. Pomimo zalet tego drugiego rozwiązania, więcej kredytobiorców decyduje się na równe raty przez cały okres kredytowy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam