Konsolidacja pod hipotekę - lista niezbędnych dokumentów

2015-03-12 11:09:50

Kredytobiorcy posiadający kilka różnych zobowiązań - zwłaszcza wysokokwotowych - mogą mieć problemy z ich terminową spłatą. Rozwiązaniem takiego kłopotu może być konsolidacja kredytów zabezpieczona hipoteką nieruchomości. Jakie dokumenty są niezbędne, by dostać taki kredyt? Oto lista.

Konsolidacja kredytów pod hipotekę polega na spłacie posiadanych zobowiązań za pomocą jednego kredytu - zabezpieczonego hipoteką domu lub mieszkania.

Zalety konsolidacji pod hipotekę

Dzięki wpisowi do hipoteki mamy szansę pożyczyć pieniądze na lepszych warunkach, np. z niższym oprocentowaniem, niż w przypadku tradycyjnego kredytu niezabezpieczonego. Dodatkowo - dzięki wydłużonemu okresowi spłaty -  możemy pożyczyć kwotę przewyższającą nasze dotychczasowe zobowiązania i pozostałą kwotę przeznaczyć na inny cel.

Sprawdź też: Czym kredyt refinansowy różni się od konsolidacyjnego?

Dużą zaletą kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką jest dłuższy okres spłaty, nawet do 20-30 lat. Długi termin kredytowania i nowe warunki pozwolą zmniejszyć nasze dotychczasowe zobowiązania nawet o kilkaset złotych.

Dodatkowo możemy także skorzystać z ubezpieczenia kredytu od utraty zdrowia, pracy oraz na wypadek śmierci. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że np. w przypadku naszej śmierci, osoby bliskie nie będą ponosiły odpowiedzialności za nasze zobowiązania. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzić warunki polisy proponowanej nam przez bank, bo te często pozostawiają wiele do życzenia pod względem zapewnianej ochrony ubezpieczonemu.

Lista dokumentów

Oto lista dokumentów, które trzeba złożyć w banku, chcąc otrzymać kredyt konsolidacyjny pod hipotekę:

  • dowód osobisty lub karta stałego pobytu - dla osób nieposiadających polskiego obywatelstwa;
  • drugi dokument tożsamości, np. paszport, prawo jazdy, legitymacja emeryta lub rencisty;
  • lista zobowiązań, jakie będą konsolidowane (najczęściej na druku banku);
  • dokumenty związane z nieruchomością, jaka będzie zabezpieczeniem kredytu. Dokumenty te zależą od rodzaju nieruchomości, np. odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzającej prawo do nieruchomości, wypis z ewidencji gruntów i budynków, operat szacunkowy nieruchomości;
  • w zależności od źródła dochodu wymagane są również różne dokumenty potwierdzające ten dochód, np. zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 3 lub 6 miesięcy, wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 3 lub 6 miesięcy, zaświadczenie z urzędu skarbowego i z ZUS-u o niezaleganiu ze składkami przy działalności gospodarczej, zaświadczenie z ZUS o wypłacie emerytury krajowej lub renty, kopie umów cywilnoprawnych z ostatnich 12 miesięcy i wyciąg z konta;
  • umowy kredytowe konsolidowanych zobowiązań finansowych wymagane są tylko przez część banków;
  • oświadczenie o wysokości zadłużenia do spłaty, a także jego harmonogram z aktualnym saldem do spłaty i z numerem konta, na jakie dokonywana jest wpłata. Może być również zaświadczenie z banku dotyczące konsolidowanego zobowiązania.
Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam