Nie za duże, nie za małe, czyli jak dobrać właściwy metraż mieszkania

2015-02-27 12:09:50

Własne mieszkanie to marzenie każdego człowieka. Jest to związane z poczuciem bezpieczeństwa, jakie dają przytulne cztery kąty. Szukając lokalu dla siebie, kierujemy się różnymi regułami. Innej powierzchni potrzebuje osoba samotna, a innej rodzina z dziećmi. Jak dobrać właściwy metraż mieszkania?

Aktualnie na rynku nieruchomości prym wiedzie podaż nad popytem. Ceny lokali na rynku pierwotnym są wysokie, a kredyt hipoteczny wciąż ciężko uzyskać. W związku z tym niektórzy konsumenci decydują się na mieszkania z rynku wtórnego, które są tańsze, ale za to wymagają najczęściej remontu. Kupowany lokal powinien być dopasowany do sytuacji życiowej, w której się znajdujemy, najbliższych planów i przede wszystkim - realnych potrzeb.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Przed zakupem mieszkania trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, które będą miały istotny wpływ na to, czy nasze mieszkanie było dla nas odpowiednie. W pierwszej kolejności musimy się zdecydować, czy szukamy mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym.

Rola lokalizacji

Bardzo istotną sprawą jest także lokalizacja. Warto zwrócić uwagę na infrastrukturę społeczną w danym obszarze. Obecność żłobków, szkół i przedszkoli jest istotna w przypadku posiadania lub planowania potomstwa. Ponadto ważne jest, by niedaleko znajdowała się poczta, bank czy sklep. Gdy otoczenie i lokalizacja mieszkania nam odpowiada, warto zastanowić się nad metrażem.

Mieszkanie dla singla

Osoby samotne najczęściej wybierają niewielkie kawalerki o około trzydziestu metrach kwadratowych. Taki metraż pozwala singlowi zminimalizować koszty utrzymania mieszkania. Idealnym rozwiązaniem dla osób samotnych są lokale typu studio, czyli kawalerki o małej liczbie ścian działowych. Takie mieszkanie, pomimo że jest małe, zdecydowanie zwiększa przestrzeń życiową.

Dla singli myślących o rodzinie w przyszłości najlepszym wyjściem będzie  typowe M-3 (około 40 m kw.), z których jeden pokój może pełnić rolę sypialni i gabinetu, a drugi mógłby być pokojem gościnnym. W przypadku powiększenia rodziny, takie mieszkanie bez problemu można dostosować do nowej sytuacji życiowej.

Mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Każda rodzina, kupując mieszkanie, stawia przede wszystkim na funkcjonalność. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy posiada się dzieci. Każde z pomieszczeń powinno pełnić określoną rolę, np. pokój dla dziecka, sypialnia dla rodziców. Od lat obserwowaną tendencją przy wyborze mieszkania dla rodzin z dziećmi są M-4 (około 60 m kw.) i, w zależności od ilości potomstwa, również M-5 (około 75 m kw.), częściej na przedmieściach niż w centrum.

Nierzadko optymalny dobór metrażu mieszanki podyktowany jest możliwościami finansowymi osób kupujących. Na wybór mieszkania ma wpływ także rozkład i proporcje pomieszczeń, co ma związek z funkcjonalnością.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam