Uwaga na wypłaty z bankomatu przy użyciu karty kredytowej

2015-02-24 13:27:14

Większość z nas zna zasadę: jeśli nie chcesz przepłacać, nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej. Powodem są wysokie prowizje pobierane za takie transakcje.

Sprawdziliśmy, ile może nas kosztować pobranie pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej.

4 proc. w mBanku

Posiadacz karty kredytowej mBanku za wypłatę środków z bankomatu krajowego przy użyciu karty zapłaci prowizję od transakcji, wynoszącą 4 proc., ale nie mniej niż 10 zł. Podobna kwota zostanie pobrana w przypadku bankomatów zagranicznych. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie rozliczeniowej, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 2 proc. wartości transakcji.

3,5 proc. w BZ WBK

Posiadacze karty kredytowej w BZ WBK za wypłatę gotówki - zarówno w kraju, jak i za granicą - poniosą opłatę w wysokości 3,5 proc. (min.10 zł). W tym przypadku przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej w walucie innej niż złoty wynosi 2,8 proc.

4-5 proc. w Credit Agricole

Wysokość prowizji za wypłatę w Credit Agricole uzależniona jest od posiadanego rodzaju karty. Posiadacz karty Visa Gold MasterCard Gold za wypłatę gotówki z bankomatów w kraju lub za granicą zapłaci 4 proc. min. 11,90 zł. Więcej, bo 5 proc., min. 12,90 zł, zapłacą posiadacze Visa Silver MasterCard Silver oraz Visa Standard.

3 proc. w Idea Banku

Posiadacze kart kredytowych Idea Banku zapłacą za pobranie gotówki w bankomacie w kraju 3 proc., nie mniej niż 5 zł, natomiast za wypłatę gotówki za granicą: 3 proc., nie mniej niż 10 zł.

Prowizja, jaką zapłacimy za wypłatę środków z bankomatów, zwykle obliczana jest, jak widać na podanych przykładach, procentowo. Banki ustaliły również kwoty minimalne, które w większości przypadków wynoszą minimum 10 zł. Musimy więc potwierdzić postawioną na początku artykułu tezę – jest drogo.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam