Wakacje kredytowe: na jak długo bank zawiesi ratę kredytu?

2015-03-03 13:25:24

Wakacje kredytowe to nic innego jak zwolnienie kredytobiorcy na jakiś czas z płacenia rat. Sprawdzamy, na jak długi okres wakacji możemy liczyć.

Zwykle banki w ramach umów kredytowych przewidują możliwość zawieszenia spłaty raz do roku. Z góry wyznaczona jest także łączna ilość przerw w spłacie kredytu w całym okresie spłaty. Ta liczba zwykle ogranicza się do 3 razy. Jeśli chodzi o długość trwania jednorazowej spłaty, obejmuje ona standardowo jedną ratę.

Raz do roku na miesiąc

Najczęściej możemy zawiesić spłatę raz do roku, taką możliwość przewiduje między innymi oferta Własny Kąt Hipoteczny PKO Banku Polskiego. Taką samą możliwość mają klienci korzystający z oferty Kredytu Hipotecznego z Niską Marżą w Banku BGŻ – łącznie mogą zawiesić nie więcej niż 12 rat. Bank BPH w ramach kredytu hipotecznego również raz w roku daje możliwość miesięcznej przerwy w spłacie rat kredytu bez naliczania odsetek za zwłokę. Świeżo upieczeni rodzice skorzystać mogą natomiast z trzech miesięcy wakacji kredytowych.

Można na dłużnej

Czasem wakacje kredytowe mogą trwać dłużej. Jednak wiąże się to z możliwością dokonania zawieszenia tylko raz w całym okresie kredytowania. Klienci korzystając z oferty BZ WBK mogą liczyć na karencję w spłacie kapitału do 6 miesięcy od dnia wypłaty ostatniej transzy. Maksymalny okres karencji liczony od dnia uruchomienia kredytu nie może przekroczyć 36 miesięcy. Klienci Banku Pekao mogą skorzystać z sześciomiesięcznej karencji w spłacie rat dwa razy w ciągu trwania całego okresu kredytowego.

Kiedy można wystąpić?

Z wnioskiem o wakacje kredytowe można wystąpić zazwyczaj po spłacie 6 rat kredytu, tak jest np. w przypadku eurobanku. Każdy kolejny wniosek można złożyć po terminowej spłacie kolejnych 12 rat.

Z wakacji kredytowych warto korzystać zawsze wtedy, gdy mamy chwilowe problemy z płynnością finansową. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko czasowe zawieszenie spłaty, które nie pozwoli jej uniknąć. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku chwilowych i niedużych trudności finansowych, jeśli mamy świadomość że sytuacja wkrótce się poprawi.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam