Najwięcej frankowiczów mieszka w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu

2015-03-19 11:28:27

Po styczniowym gwałtownym wzroście kursu franka szwajcarskiego, frankowicze znaleźli się w centrum uwagi. Największy odsetek kredytobiorców spłacających zobowiązania w szwajcarskiej walucie mieszka w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu.

Zadłużonych we franku szwajcarskim jest blisko milion Polaków. Statystyczny frankowicz nie ma problemów ze spłatą kolejnych rat kredytu mieszkaniowego, pomimo tego że często nie jest to jego jedyne zobowiązanie kredytowe. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, według stanu na listopad 2014 spłacanych było 566 tysięcy kredytów we frankach.

Gdzie mieszkają frankowicze?

Z danych BIK wynika także, że co dziesiąty frankowicz mieszka w Warszawie. Najwięcej kredytów we frankach posiadają właśnie mieszkańcy stolicy, a także Trójmiasta, Wrocławia, i Poznania. Najmniej kredytów w tej walucie posiadają mieszkańcy Polski Południowo-Wschodniej.

Kto pożyczał we frankach?

Jak podaje BIK, jedynie 23% frankowiczów  (ok 220 tys.) posiada tylko jeden kredyt, 77% (ok 733 tys.) spłaca zarówno kredyt mieszkaniowy we frankach, jak i inne zobowiązania kredytowe. Aż 96% frankowiczów reguluje wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Kłopoty ze spłatą ma zaledwie 13,2 tysięcy osób, czyli 1,4%. Dane dotyczą listopada 2014 roku.

65% frankowiczów to osoby urodzone w latach 1967-1981, natomiast osoby urodzone w latach 1948-1966 stanowią 27%, urodzone w latach 1982-1995 to 6%, a osoby urodzone przez 1948 rokiem stanowią tylko 2% tych kredytobiorców.

Skuszeni niską ratą

Frankowicze najchętniej decydowali się na kredyty walutowe w latach 2005–2008, kiedy frank był na niskim poziomie, bo kosztował wtedy około 2-2,20 złotych. Większość z nich skusiła się na takie kredyty ze względu na niższe oprocentowanie, ale byli również tacy, którzy nie mieli wyjścia, ponieważ przez niską zdolność kredytową nie mogli dostać kredytu w złotówkach. Błędem kredytobiorców decydujących się na zobowiązanie we frankach było myślenie, że nic się nie zmieni w kursie ich waluty. Większość z nich założyła, że jeśli do tej pory kurs franka był stabilny oraz niski, to będzie tak zawsze. Według statystyk aż 80% badanych frankowiczów zdecydowało się na kredyt we frankach, żeby płacić niższą ratę.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam