Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego - kiedy jest wymagane?

2015-03-02 11:52:15

W jakich okolicznościach bank będzie wymagać od wnioskodawcy zakupienia ubezpieczenia na życie, gdy ten zechce skorzystać z kredytu hipotecznego? Nie wiesz? Sprawdź!

Kredyt hipoteczny to spory wydatek. Nie mówimy tu jedynie o jego kosztach właściwych (odsetki i prowizja), ale także opłatach dodatkowych. Wśród nich znajduje się m.in. ubezpieczenie na życie. Z praktyki wiemy, że nie jest ono obligatoryjne ustawowo, ale czasem banki wymagają jego wykupienia. Kiedy taka polisa jest obowiązkowa?

Sytuacja nr 1 - wiek

Kredytobiorca, który chce wziąć kredyt hipoteczny, powinien liczyć się w tym, że jeśli jego wiek jest wyższy niż 65 lat, wtedy będzie miał obowiązek zakupienia ubezpieczenia na życie. Taki wymóg jest w pewien sposób zrozumiały – w końcu klient po 65 to już emeryt, a ryzyko nieodzyskania długu wskutek śmierci - coraz większe.

Sytuacja nr 2 - jeden kredytobiorca

Kolejną sytuacją, w której czasami wymaga się od wnioskującego zakupu polisy na życie, jest samodzielne wnioskowanie o kredyt pod hipotekę. Jeśli o finansowanie stara się tylko jedna osoba, to w wypadku problemów ryzyko nieodzyskania wierzytelności (wskutek śmierci kredytobiorcy lub po prostu jego poważnych problemów finansowych) przez bank się zwiększa.

Sytuacja nr 3 - bezrobotny współkredytobiorca

Podobnie jak wyżej przedstawia się sytuacja numer 3. Jeśli wnioskujemy z innymi osobami, ale tylko my osiągamy dochody - wtedy również wymagane będzie ubezpieczenie na życie. Wynika to z charakterystyki tej polisy: obejmuje ona ochroną osobę uzyskują dochód). Sytuacja gdzie jest np. dwóch wnioskujących, ale tylko jeden zarabia, z perspektywy ryzyka banku przedstawia się podobnie, jak gdyby wnioskowała o kredyt tylko jedna osoba.

Sytuacja nr 4 - duża różnica w dochodach współkredytobiorców

Ostatnią sytuacją, w której taka polisa jest wymagana, jest duża różnica w dochodach między osobami wnioskującymi o kredyt. Taka różnica nie sprzyja zmniejszeniu ryzyka spłaty kredytu, ponieważ ta spłata zależy w niewspółmierny sposób od jednej strony i jej dochodów. Dlatego też niezbędne jest zakupienie polisy, która będzie dotyczyć właśnie tego dużo lepiej zarabiającego kredytobiorcy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam