Konto firmowe z debetem - co warto o nim wiedzieć?

2015-04-20 15:03:10

Zakładasz konto firmowe? Wybierz to z debetem. Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym pozwoli zyskać dostęp do dodatkowych zasobów gotówki w dowolnym momencie. I to bez zbędnych formalności.

Nie ulega wątpliwości, że każdej prosperującej firmie potrzebne są środki finansowe, aby mogła się rozwijać. Pieniądze mogą być potrzebnie doraźnie i krótkoterminowo, aby na przykład uregulować bieżące zobowiązania, lub jednorazowo, np. na nowe inwestycje.

Niczym saldo debetowe w koncie

Gdy w firmowej kasie często zdarza się, że niezbędnej gotówki brak, najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu odnawialnego, określanego często jako debet w koncie firmowym. Ten typ kredytu ma strukturę podobną do debetu na koncie. Instytucja finansowa udostępnia właścicielowi firmy limit kredytowy, który ten może dowolnie (lub w ustalonych w umowie celach) wykorzystywać, bez konieczności podpisywania nowej umowy za każdym, gdy będzie chciał sięgnąć po pieniądze z dostępnego limitu.

Co niezmiernie ważne – oprocentowanie naliczane jest tylko od kwoty wykorzystanej. Kwota kredytu jest indywidualnie ustalana dla każdej firmy w zależności od jej zdolności kredytowej.

Na nieprzewidziane wydatki

Dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw jest to idealne wręcz rozwiązanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nagle będzie konieczność skorzystania z tych pieniędzy. Mogą się bowiem zdarzyć w każdej chwili nieplanowane zatory płatnicze, które w znacznym stopniu mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie małej firmy.

Konto firmowe z debetem jest również idealnym rozwiązaniem w przypadku nieprzewidzianych okazji, które wiążą się z drobnymi inwestycjami, choć na wprowadzanie nowych, innowacyjnych technologii do przedsiębiorstwa bardziej odpowiedni będzie kredyt inwestycyjny.

Kredyt odnawialny jest bardzo wygodny. Kredytobiorca podpisuje jedną umowę z bankiem. Najczęściej na okres dwunastu miesięcy, która to może być automatycznie przedłużana (za opłatą prowizyjną) na następne, identyczne okresy.

Kiedy można wnioskować?

Niektóre banki mają w swoich procedurach możliwość uruchomienia kredytu odnawialnego zaraz po założeniu rachunku na firmę. Najczęściej jednak instytucje finansowe decydują się na udzielenie kredytu odnawialnego po dwunastu miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. W tym czasie bowiem banki obserwują obroty na koncie firmy. Aby firma dostała kredyt odnawialny, niekiedy konieczne jest ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia.

Dzięki prostym zasadom i nieskomplikowanym procedurom kredyt odnawialny dla firm cieszy się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców, będąc alternatywą dla kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam