Oprocentowanie lokat będzie niższe

2015-03-06 14:06:40

Czy w najbliższych dniach grozi nam kolejny spadek oprocentowania lokat bankowych? Jak banki zareagują na wczorajszą decyzję RPP, dotyczącą kolejnego cięcia stóp procentowych?

Przyczyną niskiego oprocentowania lokat są rekordowo niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które wyznacza Rada Polityki Pieniężnej. Złe wieści dla deponentów przyniósł wczorajszy dzień, gdy RPP obniżyła po raz kolejny stopy - i to do rekordowo niskich poziomów.

Rola RPP

Stopa referencyjna wynosi teraz 1,5 proc., lombardowa: 2,5 proc., a depozytowa: 0,5 proc. Fakt ten odpowiada kredytobiorcom, którym banki obniżają raty kredytów (stopy procentowe NBP wpływają na wysokość WIBOR-u, który jest składową oprocentowania kredytów złotowych), ale sytuacja klientów rynku lokat bankowych jest nie do pozazdroszczenia. Wczorajsze decyzje RPP z pewnością przełożą się na aktualizację ofert depozytowych poszczególnych banków - nieprzychylną dla samych klientów. To zatem już ostatni dzwonek, by móc ulokować swoje pieniądze na przyzwoitych warunkach.

Promocje dla nowych klientów

Od czasu do czasu pojawiają się stosunkowo atrakcyjne oferty z wyższym niż zwykle oprocentowaniem. Najczęściej są one jednak kierowane do nowych klientów, będąc propozycjami jednorazowymi, ograniczonymi czasowo i kwotowo. Do takich promocyjnych ofert dostępnych tylko dla nowych klientów należy zaliczyć propozycje:

  • db Lok@ta Deutsche Banku Polska - w ramach niej możemy złożyć od 2 tys. zł do 10 tys. zł na 2 miesiące przy oprocentowaniu 5 proc. w skali roku,
  • Lokata Happy Idea Banku - założyć ją można na 3 miesiące w kwocie 1 tys. zł od 10 tys. zł. Oprocentowana jest na 4,5 proc. w skali roku,
  • Lokata Start Meritum Banku - okres umowy to 2 miesiące przy oprocentowaniu 4,5 proc. w skali rocznej. Ulokować można od 1 tys. zł do 10 tys. zł,
  • Smart Lokata "na powitanie" BIZ Banku - zapewnia 4,4 proc. w skali roku na 1 miesiąc. Minimalna kwota lokaty to 1 tys. zł, a maksymalna: 10 tys. zł.

Negocjowanie oprocentowania

Warto podkreślić, że zawsze można próbować negocjować z bankami oprocentowanie lokat, ale skuteczne jest to tylko przy większych kwotach, które możemy złożyć w banku. Niektóre instytucje pozwalają na dostosowanie warunków umów do indywidualnych potrzeb klienta już przy depozytach rzędu 50 tys. zł, choć by wynegocjować więcej, musielibyśmy posiadać przynajmniej 200 tys. zł oszczędności.

Mimo że rynek depozytów bankowych nie jest już tak atrakcyjny jak był jeszcze choćby trzy lata temu, lokaty i konta oszczędnościowe to wciąż ulubione oszczędnościowe Polaków. Czy z czasem to się zmieni?…

Marzena Kazbieruk