Ubezpieczenie od utraty pracy do kredytów hipotecznych: warto wykupić?

2015-03-07 14:04:09

Osoby zaciągające kredyty hipoteczne bardzo często narzekają na podwyższenie wszystkich kosztów takiego zobowiązania przez dodatkowe ubezpieczenia. Czy lepiej z proponowanych przez banki polis nie korzystać?

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, które każdorazowo opiewa na wysoką kwotę, najczęściej 6-cyfrową. Wszystko to sprawia, że praktycznie nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy w pewnym okresie spłaty takiego zadłużenia, nie dojdzie do nieprzewidzianych problemów, skutkujących trudnościami w spłacie miesięcznych zobowiązań. Rozwiązaniem problemu może być ubezpieczenie od utraty pracy do kredytów hipotecznych.

Co daje ubezpieczenie?

Choć polisa zwiększy koszt spłaty kredytu, to jednocześnie może zapewnić poczucie bezpieczeństwa - w razie nieprzewidzianych problemów z zachowaniem miejsca pracy, nie będziemy musieli martwić się o własne mieszkanie. Ubezpieczyciel pokryje kilka kolejnych rat kredytobiorcy, dając mu czas na znalezienie innego miejsca zatrudnienia i ustabilizowanie jego sytuacji życiowej. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że polisa będzie bezsensownym wydatkiem, jeśli będziemy w stanie samodzielnie poradzić sobie na rynku pracy, jednak psychiczny spokój, jaki jednocześnie zyskujemy, wydaje się być w wieli przypadkach bezcenny.

Na co zwracać uwagę?

Jak i każde inne ubezpieczenie, tak i polisa od utraty pracy posiada liczne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z OWU i nabrać przekonania, że dana polisa może okazać się pomocna.

W ramach polisy od utraty pracy możemy też liczyć na rozszerzony zakres ochrony, obejmujący między innymi całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, pobyt w szpitalu czy assistance medyczny. Im szersza ochrona, tym wydatek ponoszony w ramach spłaty kredytu wydaje się być mocniej uzasadniony.

Czy jednak w każdym przypadku utraty pracy przez kredytobiorcę ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek regulowania rat? Niestety nie. Nie będzie tak, gdy ubezpieczony sam zrezygnuje z pracy lub zostanie zwolniony dyscyplinarnie przez pracodawcę. Ochrona nie obejmie także rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Gdzie szukać ubezpieczenia?

Podczas zawierania umowy kredytowej bank z pewnością zaproponuje nam stosowny pakiet ubezpieczeniowy, który jednocześnie będzie formą zabezpieczenia samego kredytu. W takiej sytuacji należy mieć świadomość, że o ile kredytodawca może nałożyć na nas obowiązek wykupienia polisy, o tyle nie może narzucić na nas konkretnego produktu. W tej kwestii mamy pełną dowolność i możemy spokojnie przeanalizować wszystkie produkty dostępne na rynku. Z drugiej jednak strony warto brać pod uwagę fakt, że ubezpieczenie wykupione w pakiecie z kredytem, może być tańsze niż kupowane jako samodzielny produkt w innej firmie. Czynnikiem decydującym powinien być jednak zakres ubezpieczenia i rzeczywista ochrona, jaką otrzymamy wraz z podpisaniem polisy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam