Kredyt konsolidacyjny ułatwi Ci życie

2015-02-21 18:09:30

Kredyt konsolidacyjny jest niekiedy wybawieniem kredytobiorcy z problemów finansowych. Czy jednak konsolidacja to same zalety? Sprawdź to razem z nami.

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy skierowany do określonej grupy klientów. Jakie są jego cechy podstawowe?

Specyfika kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to produkt służący pokryciu wszystkich bądź części zobowiązań kredytowych. Możemy spłacać nim kredyty różnego typu z innego lub nawet tego samego banku, w którym decydujemy się na konsolidację.

Jedna rata zamiast kilku

Osoby decydujące się na kredyt konsolidacyjny będą mogły dzięki niemu spłacać miesięcznie tylko jedną ratę kredytową zamiast kilku. Nowa rata może przy tym zostać obniżona w stosunku do sumy rat dotychczas spłacanych. Będzie tak o ile zostanie wydłużony okres spłaty zadłużenia.

Co więcej, osoba decydująca się na ten krok może także liczyć na dodatkową gotówkę w ramach nowego kredytu (jeśli jej zdolność kredytowa będzie na to pozwalała).

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Kredyt konsolidacyjny występuje zwykle w formie gotówkowej, rzadziej - hipotecznej. Ta pierwsza cechuje się uproszczoną procedurą (szybsza decyzja kredytowa, mniejsza liczba dokumentów, często nie trzeba przedstawiać dodatkowych zabezpieczeń). Minusem tej formy konsolidacji w stosunku do drugiej jest wyższy koszt odsetkowy i krótszy okres kredytowania (zwykle do 10 lat).

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Konsolidację można zaciągnąć również pod hipotekę. Zyskamy wówczas możliwość obniżenia oprocentowania dotychczasowych długów, jeśli dotyczyły firm kredytowania oprocentowanych stosunkowo wysoko (np. pożyczek gotówkowych), ze względu na to, że jego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Cechuje się on także atrakcyjnym oprocentowaniem i okresem kredytowania do nawet 30 lat. Minusem tego typu kredytu są długie procedury i wymóg posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam