Odbiór nieruchomości - jak się do niego przygotować?

2015-02-09 08:08:08

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu większości Polaków. Po wyboistej ścieżce skomplikowanych formalności i nierzadko po długim oczekiwaniu na wypłatę kredytu i zakończenie inwestycji dewelopera przychodzi chwila, gdy można już odebrać nieruchomość. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

W przypadku gdy korzystamy z usług dewelopera, to on właśnie ponosi odpowiedzialność za stan lokalu. Mieszkanie, które odbieramy, powinno być perfekcyjnie wykonane, zgodnie z umową, również pod kątem funkcjonalności. Nabywca w momencie odbioru nieruchomości sprawdza stan mieszkania, czy jest on zgodny ze standardami i wstępnymi ustaleniami.

Odbiór mieszkania to jedno z ostatnich spotkań z deweloperem, do którego nabywca mieszkania powinien się odpowiednio przygotować. Niestety prawo nie określa terminu i przebiegu tej czynności, dlatego warto umieścić jasno sformułowane informacje na ten temat w umowie deweloperskiej.

Protokół odbioru

W obecności nabywcy lub jego pełnomocnika sporządzany jest protokół odbioru, do którego można zgłaszać wady i usterki lokalu. W momencie odbioru lokalu należy mieć przy sobie umowę i projekt mieszkania ze schematem instalacji, by na podstawie tych dokumentów dokonać dokładnej analizy.

Na co zwracać uwagę?

Odbiór nieruchomości powinien odbywać się w świetle dziennym, to pozwoli dokładnie sprawdzić każdy element wnętrza. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan techniczny mieszkania. Warto zmierzyć lokal i porównać wyniki z zapisami w umowie. Nabywca powinien także sprawdzić posadzki, ściany we wszystkich pomieszczeniach, położenie i wielkość okien, drzwi oraz balkonu. Warto także skontrolować wodę, prąd, gaz oraz wentylację. Jeśli do mieszkania przynależy garaż i piwnica, te miejsca także należy sprawdzić.

Jeśli nie potrafimy samodzielnie ocenić jakości prac, zaprośmy na konsultacje inwestora nadzoru budowlanego. To koszt rzędu 200-300 zł.

Gdy wykryjemy usterki

Deweloper ma 14 dni na doręczenie nabywcy oświadczenia o uznaniu zgłoszonych przez odbierającego wad lub odmowie z jej uzasadnieniem. Po podpisaniu protokołu deweloper ma 30 dni na usunięcie ewentualnych usterek, które zostały wykryte. W przypadku, gdy nie zdoła tego zrobić, może wskazać inny termin, podając przyczyny opóźnienia.

Do odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne oraz prawne mieszkania czy domu stosuje się, poza ustawą deweloperską, także przepisy Kodeksu cywilnego o rękojmi. Nabywca ma prawo dochodzić roszczeń z tego tytułu za wady lokalu wykryte w okresie 3 lat od jego wydania. Po tym czasie możliwe jest dochodzenie roszczeń, jeśli deweloper zataił wady budynku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam