Kto płaci za notariusza - nabywca mieszkania czy deweloper?

2015-01-27 17:49:13

Umowa deweloperska musi być bezwzględnie zawarta w formie aktu notarialnego. Kto w takim wypadku płaci za notariusza: nabywca mieszkania czy deweloper?

Do 29 kwietnia 2012 roku umowa deweloperska była zawierana w zupełnie dowolny sposób i przybierała różne formy. W rezultacie interesy konsumenta nie były odpowiednio zabezpieczone na wypadek np. problemów finansowych dewelopera. Od 29 kwietnia 2012 zaczęła obowiązywać Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która zmusiła deweloperów do podpisywania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Służy ona temu, by zapewnić, iż prawo własności lokalu lub domu zostanie przeniesione na nabywcę.

Umowa deweloperska powinna zawierać dokładne informacje na temat stron transakcji, datę i miejsce jej zawarcia. W dokumencie powinna zostać wpisana cena nieruchomości, a także informacje na jej temat. Do tych ostatnich należy m.in. określenie powierzchni, układu pomieszczeń, a także danych dotyczących wykończenia. To oczywiście nie wszystko, ponieważ muszą zostać również wpisane kwestie dotyczące płatności, w tym również terminy tych płatności i kwoty.

Umowa między deweloperem a nabywcą powinna także zawierać warunki, na jakich można się z niej wycofać oraz kary umowne, jak również określać termin rozpoczęcia i zakończenia budowy. Nie powinno zabraknąć również deklaracji nabywcy, że zapoznał się z prospektem informacyjnym przygotowanym przez dewelopera. W dokumencie powinien być również wymieniony sposób poinformowania konsumenta o odbiorze mieszkania.

Oczywiście, należy dokładnie przeczytać umowę deweloperską i sprawdzić, czy wszystko się w niej zgadza, ponieważ ten dokument stanowi podstawę do wpisu do księgi wieczystej o roszczeniach nabywcy mieszkania lub domu.

Według prawa, zarówno deweloper, jak i nabywca ponoszą solidarnie koszty związane z pracą notariusza i dzielą je po połowie. Nie ma możliwości, żeby deweloper obciążył kosztami notarialnymi swojego klienta. Jeśli by się tak stało, będzie to działanie niedozwolone, które można zgłaszać do UOKiK. To nie jednyne ułatwienia dla konsumenta, bowiem ma on również prawo wybrać kancelarie notarialną, która mu odpowiada, by w niej zawrzeć umowę deweloperską. Oznacza to, że można poszukać tańszego notariusza, niż np. zaproponował deweloper.  

Marzena Kazbieruk