Dochód z najmu mieszkania a zdolność kredytowa

2015-02-02 11:43:42

Dochód uzyskiwany z wynajmu własnego mieszkania może podwyższyć zdolność kredytową osoby wnioskującej o kredyt. Sprawdź, kiedy bank uwzględni to źródło zarobku, proponując wyższą kwotę pożyczki.

Każdy spłacany kredyt, a tym bardziej kredyt hipoteczny, znacznie obniża zdolność kredytową. Kolejna pożyczka w banku czasem staje się wskutek zbyt wysokich rat nieosiągalna. Starając się o kolejny kredyt, warto zlikwidować wszelkie zbędne obciążenia, takie jak np. posiadane karty kredytowe czy limity w kontach bankowych, ponieważ dla kredytodawców każde dodatkowe zobowiązanie wpływa ujemnie na zdolność kredytową. Tę oblicza się poprzez zestawienie miesięcznych rozchodów i przychodów. Przychód stanowi zaś wynagrodzenie od pracodawcy, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej czy uzyskiwane świadczenia emerytalno-rentowe. Niektóre banki pozwalają do tego wliczyć czynsz uzyskiwany z wynajmu należącego do konsumenta mieszkania. Kiedy podwyższy on zdolność kredytową wnioskodawcy?

Czy czynsz z najmu mieszkania może zdolność kredytową podwyższyć, bowiem stanowi dodatkowy dochód. Trzeba jednak wiedzieć, że samo poinformowanie banku o czynszu jako źródle dodatkowych dochodów, a także wpisanie tego dochodu do wniosku kredytowego, to zdecydowanie za mało. Banki w takich sytuacjach mają różne wymagania. Mogą nakazać dostarczenia zeznania podatkowego PIT bądź dostarczenia umowy najmu mieszkania. Czynsz traktowany jest przez kredytodawców przy badaniu zdolności kredytowych jak premie za pozytywne wyniki w pracy.

Warto dodać, że niektóre banki respektują w tym zakresie tylko długoterminowe, czyli kilkuletnie, umowy najmu. Niektórym instytucjom wystarczy natomiast fakt pobierania przez wnioskodawcę czynszu za ostatni rok rozliczeniowy. Inne żądają prócz zeznań PIT również zaświadczeń z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam