Konto walutowe a zakupy za granicą

2015-01-30 11:16:13

Czym płacić za granicą? Czy na urlopie potrzebne nam będzie konto walutowe?

Płacąc za granicą za zakupy czy usługi kartą kredytową lub debetową, ale wydaną do konta osobistego prowadzonego w złotych, można nieźle przepłacić. Istotny jest między innymi kurs obcej waluty po jakim nastąpi przewalutowanie transakcji. Do tego trzeba jeszcze doliczyć prowizję dla banku za przewalutowanie z euro na złotówki (i odwrotnie). Płacąc w krajach spoza strefy euro można nawet dwukrotnie zapłacić za przewalutowanie: z waluty danego kraju na euro lub dolary, a następnie na złotówki. Koszty więc się mnożą. Ostatecznie lepszym rozwiązaniem dla posługiwania się kartą za granicą, jest korzystanie z karty debetowej, ale wydanej do konta walutowego. Niestety, oferta banków jest w tym zakresie dość skromna.

Kiedy konto walutowe się opłaca?

Konto walutowe jest opłacalne przede wszystkim dla osób, które pracują za granicą i przelewają na konto w polskim banku euro czy inną walutę. To samo dotyczy studentów wyjeżdżających na zagraniczne stypendia czy nawet Polaków, którzy dokonują wielu zakupów w zagranicznych sklepach przez Internet. Płacąc bezgotówkowo za dokonane zakupy, zapłacimy rzeczywiście tyle, ile kosztował dany towar czy usługa - bez dodatkowych kosztów.

Konta walutowe są korzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym, gdy chcemy korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku osobistym za granicą. Klienci takich banków jak mBank, Citi Handlowy czy BGŻ nie zapłacą nic za obsługę oraz korzystanie z konta walutowego i karty kredytowej. Klient nie traci więc nic, a może wiele zaoszczędzić podczas zakupów na urlopie w tropikach czy podróży służbowej.

Pamiętaj o karcie debetowej

Zakładając ROR walutowy, warto się upewnić, że bank, który wybraliśmy, wydaje do takiego konta karty debetowe. Dodajmy, że opłaty za użytkowanie takiego konta oraz korzystanie z karty płatniczej mogą być dość wysokie. Na szczęście w kilku bankach można obsługiwać rachunek walutowy bez opłat za jego prowadzenie.

By na rachunku walutowym nie tracić, pamiętajmy, że wszystkie dokonywane z niego operacje finansowe powinny być przeprowadzane w tej samej strefie walutowej - unikniemy wówczas kosztów przewalutowania. Zwróćmy również uwagę na to, że choć konto tego typu pozwala również na wypłatę gotówki w bankomatach zagranicznych - lepiej tego unikać, gdyż większość banków pobiera prowizję od wypłat gotówkowych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam