Ile kosztuje założenie księgi wieczystej nieruchomości?

2015-02-16 09:10:18

Zakup mieszkania nieodzownie łączy się z wieloma dodatkowymi kosztami, bez względu na to, czy nieruchomość sfinansujemy kredytem, czy z własnej kieszeni. Na jaki wydatek musimy być gotowi?

Samo znalezienie mieszkania w odpowiedniej cenie i pożądanym standardzie nie oznacza, że koszt jego zakupu będzie zgodny z ofertą dewelopera lub poprzedniego właściciela. Opłacenie mieszkania to bowiem jedno, a koszty administracyjne - drugie.

Księga wieczysta, akt notarialny

Transakcje na rynku nieruchomości rządzą się swoimi prawami, a przekazanie odpowiedniej kwoty poprzedniemu właścicielowi lub deweloperowi nie oznacza, że stajemy się z miejsca pełnoprawnymi właścicielami danego mieszkania. Do potwierdzenia transakcji konieczne jest przede wszystkim założenie księgi wieczystej i dokonanie w niej wpisu własności. Samo założenie KW wiąże się z opłatą stałą - 60 zł, natomiast wpis - 200 zł. To jednak nie wszystko.

Wypis z aktu notarialnego i taksa notarialna będą wprawdzie zależne od wartości mieszkania, jednak ich koszt to nie mniej niż 1010 zł + 23 proc. podatku VAT dla mieszkań o wartości do 60 tysięcy złotych plus 0,4 proc. od kwoty, która będzie stanowiła ewentualną nadwyżkę ponad 60 tysięcy zł. Koszt zmniejszy się o połowę, jeśli przedmiotem transakcji będzie mieszkanie spółdzielcze.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy też pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Podatek nie jest pobierany dla mieszkań z rynku pierwotnego.

Środki na zakup mieszkania z kredytu hipotecznego standardowo nie mogą być wykorzystane na pokrycie wyżej wymienionych kosztów. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy bank pozwoli wykorzystać część kwoty na poczet opłat administracyjnych lub na dowolny cel.

Pozostałe koszty

W przypadku kredytów hipotecznych musimy pamiętać o obowiązkowym, minimum 10-procentowym wkładzie własnym. Jeśli natomiast korzystamy z usług pośredników, pobiorą oni od 2 do 4 proc. prowizji za swoje usługi. Nie można też zapominać o ewentualnym remoncie lub o konieczności wyposażenia mieszkania. Wszystko to może nas kosztować dodatkowo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam