Obcokrajowiec też może skorzystać z MdM-u. Jakich dokumentów zażąda bank?

2015-02-03 10:17:15

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada pomoc finansową dla młodych osób w zakupie nowego mieszkania. Z propozycji tej mogą w określonych przypadkach skorzystać też obcokrajowcy.

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia finansowego dla osób, które w młodym wieku planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Wsparcie jest udzielane tylko osobom decydującym się na kredyt hipoteczny w celu zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Pełna lista warunków koniecznych do spełnienia jest jednak całkiem długa, a otrzymanie dotacji nie jest łatwym zadaniem.

Sprawdź też: Kredyty hipoteczne dla obcokrajowców - co warto o nich wiedzieć?

MdM dla obcokrajowca

Założeniem programu jest pomoc młodym ludziom w zakupie mieszkania w Polsce, więc nic też nie stoi na przeszkodzie, aby z dotacji skorzystał obcokrajowiec. Przepisy nie wykluczają takiej możliwości, a podjęcie ostatecznej decyzji w dużej mierze pozostawiają bankom, które wcześniej muszą danej osobie przyznać kredyt hipoteczny. Wiąże się to natomiast ze spełnieniem innych warunków, stricte kredytowych, gdzie istotna będzie zdolność kredytowa, ale też charakter kredytu i forma uzyskiwania dochodów przez wnioskodawcę.

Jak uzyskać kredyt?

W związku z nowymi przepisami banki mogą udzielać kredytów hipotecznych tylko w takiej walucie, w jakiej wnioskodawca pobiera większą część wynagrodzenia. Jeśli są to złotówki, główną przeszkodę mamy już za sobą. Kolejna kwestia to posiadanie zameldowania na pobyt stały lub tymczasowy na terytorium Polski, a także przedmiot finansowania, a więc nieruchomość, która jest zlokalizowana w naszym kraju. Niespełnienie któregokolwiek z trzech wymienionych warunków całkowicie eliminuje nasze szanse na uzyskanie kredytu, a w konsekwencji także dofinansowania w ramach MdM-u.

Sprawdź też: Kupujemy na kredyt dom z rynku pierwotnego - jakie dokumenty będą potrzebne?

Poszczególne banki mogą też posiadać szczególne warunki kredytowe dla obcokrajowców, które będą wiązały się z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów, potwierdzających ich zdolność kredytową. Jeśli jednak bank wyda pozytywną decyzję, a wybrana przez nich nieruchomość i oni sami spełnią warunki programu, nic nie stanie na przeszkodzie, aby uzyskać odpowiednie wsparcie pieniężne w zakupie własnego lokum.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam