Ogranicz wypłacanie gotówki kartą kredytową - unikniesz niepotrzebnych kosztow

2015-01-15 08:46:27

Karta kredytowa to wygodne i popularne narzędzie płatniczo-kredytowe, które pozwala m.in. na wypłatę pieniędzy z bankomatu. To jednak może być kosztowne dla właściciela karty. Sprawdź, jak się nią posługiwać, by uniknąć niepotrzebnych opłat.

Karta kredytowa, o ile jest odpowiednio użytkowana, może być narzędziem kredytowym, za które nie będziemy ponosili żadnych kosztów. Te pojawić się mogą jednak, gdy nie spłacimy zadłużenia w okresie bezodsetkowym lub - w niektórych bankach - gdy dokonamy przelewu z rachunku karty. Dodatkowe koszty czekają nas także za każde wykorzystanie karty do wypłaty gotówki w bankomacie.

Na wypłacenie pieniędzy z bankomatu kartą kredytową za darmo mogą czasem tylko liczyć w zasadzie jedynie właściciele prestiżowych kart złotych lub platynowych typu VIP oraz klienci Banku Millennium. Pobranie gotówki inną kartą jest płatne, ponieważ banki chcą, by plastikowe środki płatnicze służyło jako narzędzia do transakcji bezgotówkowych. Niechętnie udostępniają możliwość wypłaty gotówkowej w bankomacie lub w kasie banku.

Każdorazowe użycie karty do pobrania gotówki jest obłożone opłatą dodatkową, czyli prowizją. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez każdy bank, średnio wynosi ona około 3–4% wartości wypłacanej kwoty. Oprócz wartości procentowych, dodatkowo banki ustalają minimalną prowizję kwotową, zazwyczaj od 5 do 10 złotych.

Dodatkowe koszty, jakie poniesiemy, używając karty kredytowej do wypłat bankomatowych, to naliczane od pierwszego dnia po wypłacie odsetki. Wypłata pieniędzy to już operacja gotówkowa, przy której nie obowiązuje okres bezodsetkowy (wyjątkiem karty kredytowe Banku Millennium). W związku z tym już od pierwszego dnia, w którym wypłaciliśmy środki z bankomatu, są naliczane odsetki - aż do dnia całkowitej spłaty zadłużenia.

Odpowiednio wykorzystywana karta kredytowa może być rozwiązaniem darmowym i pożytecznym. Jednak, by tak pozostało, najlepiej korzystać tylko z transakcji bezgotówkowych i pilnować spłaty kredytu w okresie bezodsetkwym. Wypłata gotówkowa z karty kredytowej powinna być ostatecznością, gdy nie mamy już innego wyjścia na zdobycie gotówki. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam