Jak wyjść z długów: poradnik kredytobiorcy

2014-12-31 12:46:47

Polacy chętnie zaciągają kredyty. Każdy konsument chce stale polepszać swoją stopę życiową, stąd kredyt na samochód, wakacje z rodziną, nowoczesny komputer dla dziecka i wiele innych rzeczy. Jeden kredyt, potem następny i nagle się okazuje, że nie dajemy rady ich wszystkich spłacać. Co wtedy? Jak wyjść z długów? Oto poradnik nierozważnego kredytobiorcy.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, gdy zauważymy, że nasze długi niemal sięgają uzyskiwanych dochodów, jest wizyta w banku. Musimy powiadomić wierzyciela o naszych kłopotach i spróbować opracować wspólnie wyjście z zaistniałej sytuacji. Pamiętajmy, że bankowi także zależy na tym, byśmy zaciągnięty kredyt spłacili.

Negocjuj z bankiem

Jeśli nasze problemy finansowe są przejściowe, możemy zdecydować się na wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat na kilka miesięcy.

Sprawdź też: Krajowy Rejestr Długów - jak sprawdzić siebie?

W sytuacji, gdy nie przewidujemy szybkiego wyjścia z kryzysu, należy negocjować z bankiem inne rozwiązania, np. wydłużenie okresu spłaty w zamian za obniżenie wysokości miesięcznej raty. Każda próba podjęcia rozmów z bankiem na temat restrukturyzacji kredytu ułatwi kredytobiorcy wyjście z kryzysu finansowego, a do tego pozwoli mu utrzymać dobrą historię kredytową na przyszłość.

Połącz wszystkie kredyty

Kredyt konsolidacyjny to połączenie wszystkich posiadanych pożyczek w jedną, co wpłynie korzystnie na obniżenie kwoty raty miesięcznej. Jest to bardzo dobre wyjście z długów dla posiadacza kilku różnych kredytów, nawet w kilku różnych bankach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres, co przyczyni się do zmniejszenia raty.

Konsolidację możemy również wziąć pod hipotekę. Istnieje także możliwość obciążenia hipoteki osób trzecich, np. członków rodziny. Takie zabezpieczenie kredytu pozwoli wynegocjować w banku niższe oprocentowanie, co także wpłynie na niższą wysokość raty.

Ogłoszenie upadłości - krok ostateczny

31 marca 2009 roku weszła w życie ustawa, która wprowadza do prawa polskiego nowe rozwiązanie w postaci upadłości konsumenckiej. Przepisy regulują postępowanie upadłościowe wobec konsumenta. Według ustawy do złożenia wniosku upadłościowego jest zobowiązany tylko dłużnik. Postępowanie takie może być prowadzone tylko wobec osób, które stały się niewypłacalne na skutek wyjątkowych okoliczności niezależnych od dłużnika. Upadłość konsumencka to ostateczność dla zadłużonego kredytobiorcy i wiążę się z dodatkowymi obowiązkami, np. z ze składaniem corocznych sprawozdań z wykonania planu spłat.

Sprawdź: Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Każda osoba, decydująca się na kredyt, powinna rozważnie podchodzić do swoich zobowiązań już posiadanych i tych nowo zaciąganych. Każda kolejna pożyczka przy tych samych, stałych dochodach, może wpędzić w długi, z których trudno się wyplątać.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam