Ukradli Ci dokumenty? Sprawdź, co robić

2015-01-14 18:45:53

Strata dokumentów potrafi mocno dać się we znaki ich właścicielowi. Czasami po prostu gubi się portfel, ale czasami ktoś z premedytacją zabiera nie swoje dokumenty. Gorzej, że potem może chcieć je wykorzystać do przestępstwa. Warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. 

Kradzież dokumentów i kart płatniczych to nie tylko straty materialne, na jakie narazić może nas złodziej. Musimy także liczyć się z tym, że przestępca wykorzysta naszą tożsamość, by wyłudzić kredyt, dokonać zakupów z odroczoną płatnością, podpisać umowę najmu w celu kradzieży dobytku lub uniknąć opłat. W związku z tym w chwili, gdy stwierdzimy kradzież dokumentów, jak najszybciej powinniśmy zgłosić to do właściwych instytucji.

Najpierw należy zgłosić sprawę kradzieży na policji, która przekaże tę informację do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa. Tutaj także możemy dostać zaświadczenie o kradzieży dokumentów, czyli tzw. tymczasowy dowód. Takie zaświadczenie przyda się przy załatwianiu różnych spraw urzędowych.

Jednoczesnym krokiem powinien być kontakt z bankiem w celu zastrzeżenia skradzionych kart płatniczych (możemy to zrobić np. w drodze na posterunek policji). Zgłoszenia kradzieży dokonamy bezpośrednio w placówce bankowej lub telefonicznie, kontaktując się z konsultantem bankowym, jednak musimy liczyć się z tym, że przez telefon należy podać informacje potwierdzające naszą tożsamość, co może być trudne w sytuacji, gdy nie posiadamy swoich dokumentów.

Zastrzec skradzioną kartę można także dzwoniąc pod numer 828–828–828, który uruchomiony został przez Związek Banków Polskich. Pod podany numer można telefonować z każdego miejsca na świecie, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Nie ma znaczenia też pora, ponieważ infolinia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy przez telefon podać nazwę banku, w którym posiadaliśmy skradzioną kartę, a zostaniemy przełączeni bezpośrednio na infolinię właściwej instytucji finansowej.

Następnie, gdy zastrzeżemy dokumenty i kartę, należy udać się do najbliższego urzędu gminy lub placówki konsularnej, by wyrobić nowe dokumenty.

Do najważniejszych dokumentów, które koniecznie powinniśmy zastrzegać w przypadku kradzieży, należą:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • książeczka marynarska,
  • książeczka wojskowa,
  • karta pobytu,
  • karty płatnicze,
  • dowody rejestracyjne.
Marzena Kazbieruk