Ile kosztuje przelew za granicę?

2015-01-07 13:41:05

Coraz więcej osób przelewa pieniądze za granicę. Świat dawno już się skurczył, interesy często prowadzi się globalnie, a nawet dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych nie jest już rzadkością. Tym bardziej warto dowiedzieć się, ile kosztuje przelew za granicę.

Przelewanie pieniędzy za granicę nie jest już żadnym problemem. Można to robić bez względu na to, z usług jakiego banku korzystamy. Sama operacja też nie jest wyjątkowo skomplikowana.

Przelew poza Unię Europejską

Gdy wysyłamy pieniądze poza Unię Europejską, korzystamy z przelewu SWIFT. Ta procedura jest stosowana na całym świecie. Należy podać dane do przelewu i walutę, na którą bank przeliczy wysyłaną kwotę. Niestety będziemy musieli zapłacić prowizję. Jej wysokość zależy od banku. Często jest to poziom 0,25% wysyłanej sumy. Banki często jednak wprowadzają do tego opłatę minimalną od takiej operacji. Nierzadko jest to 20 zł, chociaż nie jest to regułą (np. Deutsche Bank pobiera 0,20%, ale min. 30 zł).

W zależności od tego, dokąd wysyłamy pieniądze, może się zdarzyć, że w operacji będą pośredniczyły również inne, zagraniczne banki. To może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Z tego powodu, przelewając pieniądze za granicę, często mamy kilka opcji do wyboru:

  • Pierwsza z nich – OUR – oznacza, że wszystkie koszty przelewu bierzemy na siebie, ale wtedy możemy zostać obciążeni dodatkową, wysoką opłatą.
  • Druga opcja to SHA. Ten wariant jest najczęściej wybierany przez osoby wykonujące zagraniczne przelewy. W tym wypadku dzielimy się kosztami przelewu ze stroną, która odbiera pieniądze. My płacimy swojemu bankowi, a odbiorca swojemu oraz bankowi pośredniczącemu.
  • W trzecim wariancie, BEN, za wszystko płaci beneficjent, czyli odbiorca pieniędzy (dostanie sumę pomniejszoną o opłaty).

Przelew do Unii Europejskiej

Inaczej sytuacja wygląda, gdy przelewamy pieniądze do któregoś z krajów Unii Europejskiej, a także do Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii, Monako i na Islandię. W tym wypadku wykorzystujemy przelew typu SEPA. To gwarancja, że za przelew zapłacimy taniej, a to wszystko dzięki uregulowaniom, jakie wprowadziła Komisja Europejska. W praktyce w większości przypadków banki pobierają prowizję w wysokości 5 zł (poza Getin Bankiem, który liczy za to 20 zł). Przy przelewach SEPA w euro odbiorca otrzyma środki już następnego dnia - w przypadku innej waluty, czas przesyłu pieniędzy może się nieco przedłużyć.

Na koniec kilka słów o tym, jakie informacje należy podać, zlecając dewizowy przelew. Oczywiście, musi to być kwota i waluta, dane odbiorcy i jego numer rachunku w strukturze IBAN (chyba, że bank beneficjenta przyjął inną strukturę), kod BIC banku odbiorcy lub National ID, instrukcję kosztową (OUR, SHA, BEN), numer rachunku zleceniodawcy i data waluty dla banku, z którą będzie realizowana płatność (spot, tomnext, overnight).

Marzena Kazbieruk