Jak płacić kartą w Internecie bez ryzyka oszustwa?

2014-12-30 12:08:44

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Jest to bez wątpienia wygodne i szybkie rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że płacąc kartą w sieci, jesteśmy narażeni na ryzyko oszustwa.

Kupujemy w sieci coraz częściej i coraz więcej różnorodnych towarów, od biletów, poprzez elektronikę, po meble, a nawet żywność. Nierzadko płacimy za te zakupy kartą. Jednak w tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, dzięki którym nie staniemy się ofiarami oszustwa.

Polacy nie tylko polubili zakupy online, ale dokonując ich, używają czasem kart płatniczych. W minionym roku w Polsce wydano ponad 34 tysięcy kart. Do tego pojawiają się już karty wirtualne, które istnieją tylko w chmurze. Przy coraz częstszym używaniu takich form płatności, ma miejsce również coraz więcej prób oszustw i wyłudzeń. Problem zauważyła również Komisja Europejska, która wydała rekomendację, by zabezpieczać płatności kartą w Internecie w podwójny sposób. Chodzi o to, by właściciel karty wprowadzał dane, jak dotychczas, a potem potwierdzałby transakcję kodem jednorazowym (np. przesłanym mu przez bank SMS-em).

Komisja Nadzoru Finansów chce, żeby polskie banki stosowały podwójne zabezpieczenie, stąd wprowadzono obowiązek wdrożenia takiego zabezpieczenia do 1 lutego 2015 roku. Większość z banków już stosuje takie podwójne zabezpieczenia, ale najczęściej w przypadku przelewów. Pojawiają się głosy, że niektóre banki mogą nie zdążyć ze zmianami, dlatego Związek Banków Polskich próbuje negocjować z KNF w sprawie przesunięcia terminu wprowadzenia nowej rekomendacji. Okazuje się jednak, że jeśli bank nie wprowadzi na czas odpowiedniego zabezpieczenia, nie będzie mógł obciążyć rachunku klienta, gdy zostanie dokonane oszustwo przy płatności kartą przez Internet.

Ze statystyk wynika, że w 2013 roku dokonano blisko 25 000 oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych na kwotę ponad 13 milionów złotych. Nie oznacza to jednak, że płacenie kartą w Internecie jest niebezpieczne. Trzeba tylko postępować rozsądnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Już teraz wiele transakcji (np. kartami MasterCard) dokonywanych jest z wykorzystaniem jednorazowych kodów. Zanim dokona się zakupu, warto sprawdzić reputację sprzedawcy i opinie na jego temat, a także spojrzeć, czy adres witryny opatrzony jest symbolem kłódki i czy nie ma problemów z reklamacjami. Tak naprawdę żadne zabezpieczenia nie pomogą, gdy nie zachowamy sami ostrożności.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam