Z kartą kredytową też budujesz pozytywną historię w BIK-u

2014-12-31 08:03:17

Gdy zaciągamy kredyt w banku lub w SKOK-u, ważne jest, żeby posiadać dobrą historię kredytową w BIK-u. Osoby, które nigdy nie pożyczały pieniędzy, wcale nie są w dobrej sytuacji, ponieważ bank nie wie, czy będą regularnie spłacać zobowiązanie. Dlatego warto budować pozytywną historię kredytową - a robić to można np. za pomocą karty kredytowej.

Obojętnie, czy chcemy otrzymać kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, dla każdego banku ważna będzie nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Nie bądź dla banku anonimowy

Z BIK-u bank dowie się, czy wnioskodawca regularnie spłaca swoje zobowiązania, a tym samym, czy jest wiarygodnym kredytobiorcą. W takiej sytuacji to, że nigdy się nie zadłużaliśmy, nie wpływa korzystnie na podjęcie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank. Trudniej po prostu ocenić naszą solidność. Nic jednak straconego, ponieważ można samemu, z rozwagą i konsekwentnie zbudować swoją historię kredytową. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy planujemy za jakiś czas zaciągnąć kredyt hipoteczny. Można się do tego odpowiednio przygotować.

Po co BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w roku 1997. Jego zadaniem jest gromadzenie, a następnie udostępnianie informacji na temat historii kredytowej Polaków. Bank lub SKOK, który udziela nam kredytu, przesyła o tym informacje do BIK-u. Poza tym znajdziemy w BIK-u również informacje o tym, jakie produkty kredytowe posiadamy i czy terminowo spłacamy nasze zobowiązania. Dodajmy, że wcale nie musimy od razu zaciągać kredytu, gdy chcemy zbudować historię w BIK-u - wystarczy do tego zwykła karta kredytowa.

Karta kredytowa to też pożyczka

Karta to wygodny i dobry produkt, jeśli korzysta się z niej, zachowując rozsądek. Łatwo się jej używa, dlatego czasami można stracić nad tym kontrolę. Banki z reguły naliczają także drobne opłaty za posiadanie karty, których niekiedy można uniknąć, często wykonując operacje za pomocą plastiku.

Karta kredytowa to dobry sposób na budowanie historii w BIK-u. Dodatkowo korzystanie z niej może być korzystniejsze od pożyczki, ponieważ karta oferuje nam także możliwość uzyskania darmowego kredytu. Ważne jednak, żeby spłacać całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Gdy tego nie zrobimy, będziemy musieli ponosić koszt odsetek.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Posiadanie karty kredytowej może być wygodne, ale pociąga za sobą również negatywne skutki. Niestety obniża zdolność kredytową. Dlatego czasami warto zrezygnować z tego środka płatniczego, zanim zaczniemy wnioskować o duży kredyt, np. mieszkaniowy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam