Sposoby na pożyczkę mimo braku zdolności kredytowej

2014-12-05 11:31:09

Często o pożyczkach myślą nie tylko osoby dobrze zarabiające, ale również klienci z niską zdolnością kredytową. W ich wypadku uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nie jest wcale proste, ale nie oznacza to, że nie niemożliwe. Sprawdźmy, jakie są sposoby na pożyczkę mimo braku zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to jeden z podstawowych parametrów oceny wiarygodności kredytowej klienta, który chce pożyczyć pieniądze. Sprawdzają ją nie tylko banki, ale również SKOK-i i firmy pożyczkowe, chociaż w przypadku tych ostatnich często nie jest to przeprowadzane restrykcyjnie.

Banki a zdolność kredytowa

Banki funkcjonują na podstawie prawa bankowego oraz podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. To oznacza, że muszą się podporządkowywać restrykcyjnym przepisom oraz rekomendacjom wydawanym przez KNF.

Banki muszą zastosować ściśle określoną procedurę, zanim przyznają pożyczkę klientowi. Jednym z jej etapów jest sprawdzanie zdolności kredytowej. Jest to także zabezpieczenie banku przed niewypłacalnością kredytobiorcy.

Definicja prawna określa zdolność kredytową jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie. Tak naprawdę każdy z banków na swój sposób analizuje zdolność kredytową, ale najczęściej brane są pod uwagę takie parametry jak dochód klienta, stałe wydatki, koszty utrzymania, raty innych kredytów itd. Analiza tych wszystkich dochodów i kosztów pozwala określić, jaką sumę można pożyczyć klientowi, żeby ten był w stanie ją spłacić.

Pożyczki społecznościowe

Rozwiązaniem problemu ze zdolnością kredytową może być pożyczka społecznościowa. Na świecie to bardzo popularny sposób pożyczania pieniędzy. W Polsce również zdobywa sobie wielu zwolenników. W tym wypadku umowa zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi za pośrednictwem jednego ze specjalnych portali. Takie platformy kojarzą inwestorów (pożyczkodawców) z pożyczkobiorcami.

Zanim osoba zostanie zarejestrowana w portalu pożyczek społecznościowych, podlega weryfikacji. Musi m.in. dostarczyć skan dowodu osobistego. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze, wypełniamy odpowiedni formularz, w którym określamy potrzebną kwotę, proponujemy okres spłaty i oprocentowanie. Nie oznacza to jednak, że na pewno znajdziemy inwestora, który pożyczy nam pieniądze. 

Firma pożyczkowa

Zdecydowanie droższym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty jednej z licznych firm pożyczkowych. W tym wypadku zazwyczaj możemy liczyć na niewielkie sumy, ale za to pożyczone w błyskawicznym tempie. Formalności są również ograniczone do minimum.

Niestety są trzy poważne minusy takiego pożyczania. Po pierwsze, szybko możemy otrzymać tylko niewielką kwotę. Po drugie, musimy dość szybko spłacić pożyczone pieniądze (przeważnie jest na to 30 dni). Po trzecie, to bardzo droga pożyczka, której oprocentowanie rzeczywiste wynosi często kilkaset procent.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam