Ile najmniej zapłacisz za kredyt hipoteczny na 100 tys. zł?

2014-12-23 14:45:32

Wiele osób wspiera zakup mieszkania kredytem hipotecznym. To dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości zapłacić za lokal z własnych środków. Sprawdźmy, ile najmniej zapłacimy za kredyt hipoteczny na 100 tys. zł.

Kredytobiorca ponosi koszty wynikające nie tylko oprocentowania kredytu, na które składa się stopa bazowa, zwykle WIBOR, i marża banku (od tego zależy wysokość raty), ale również przyjdzie mu zapłacić za inne elementy oferty, jak prowizję za udzielenie kredytu, wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, od pomostowego po polisę na życie, a także wycenę nieruchomości.

Comperia.pl sprawdziła, jakiego rzędu mogą to być wydatki przy założeniu, że chcemy kupić mieszkanie za 150 tys. zł i pożyczamy na to 100 tys. zł (wkład własny 33%), zobowiązując się regulować kredyt przez 20 lat.

Najniższą marżę (1,39%) i jednocześnie najniższe oprocentowanie rzeczywiste (3,51%) otrzymamy w Kredycie z Prowizją 0% w ofercie pakietowej w Deutsche Banku. Wysokość raty to 577 zł. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty pakietowej, nie zapłacimy prowizji za udzielenie kredytu, a 30% pożyczonej kwoty możemy przeznaczyć na dowolny cel. Niestety, dużym minusem tej oferty jest konieczność posiadania dodatkowych produktów banku (pakietu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego, ROR-u i karty kredytowej).

W ofercie pakietowej Kredytu Hipotecznego Banku BGŻ marża wynosi 1,5%,  prowizja a za przyznanie kredytu: od 0 do 5% - jest ustalana indywidualnie. Oprocentowanie rzeczywiste to 4,26% w skali roku. Trzeba jednak posiadać lub założyć w BGŻ-ecie rachunek osobisty, na który miesięcznie będzie wpływać co najmniej 2 tys. zł, a także kartę debetową. Miesięczna rata to 583 zł.

Nieco wyższa marża (1,55%) czeka nas w Banku BPH. Decydując się na Kredyt Hipoteczny w ofercie pakietowej, nie zapłacimy prowizji, jeśli zdecydujemy się na pakiet ubezpieczeniowy (polisa na życie i od utraty pracy). Jeśli zrezygnujemy z tej opcji, zapłacimy prowizję w wysokości 2,9% kwoty kredytu. RRSO oferty banku BPH 3,9%. Co miesiąc przyjdzie nam płacić 586 zł. Jeżeli jednak zależy nam na marży 1,55%, musimy się przygotować na zaopatrzenie się w dodatkowe produkty banku: konta osobistego i karty debetowej oraz karty kredytowej, z których będziemy musieli aktywnie korzystać.

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam