Nie spłacasz kredytu? Sprawdź, co zrobi komornik

2014-12-22 14:05:36

Kredyty należy spłacać. Niestety, czasami sytuacja finansowa kredytobiorców nie pozwala na terminowe regulowanie rat. Co powinien zrobić kredytobiorca, gdy do jego drzwi zapuka komornik?

Posiadając długi, przede wszystkim nie należy dopuszczać do sytuacji, kiedy do akcji wkracza komornik. Nawet jeżeli nie możemy spłacać w terminie rat kredytów, nie należy chować głowy w piasek, tylko próbować się porozumieć z bankami.

Wiele instytucji ma w swojej ofercie tak zwane wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty kredytu. Wakacje kredytowe udzielane są na różne sposoby. Należy z bankiem ustalić, jak będziemy spłacać nasze zadłużenie.

Po pierwsze – dłużnicy powinni wiedzieć, że komornicy są funkcjonariuszami publicznymi prowadzącymi egzekucje komornicze. Po drugie – do zadań komorniczych należy wykonanie postanowień sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku. Komornika zawsze należy wpuścić do domu i nie utrudniać mu pracy. Jednak z tym jest różnie. Zdarza się, że może on przystąpić do pracy w towarzystwie policjanta. Z pewnością komornik powinien mieć przy sobie identyfikator wydany przez Krajową Radę Komorniczą.

Po wizycie komornika należy spodziewać się zajęć konta dłużnika czy też zajęć materialnych w jego mieszkaniu bądź domu. Trzeba wiedzieć, że to nie on decyduje o zajęciach. Działania komornika opierają się na wytycznych wierzyciela oraz wydanym przez sąd tytule wykonawczym. W związku z tym to wierzyciel decyduje, co może, a czego nie może zająć komornik. Najczęściej dłużnicy tego nie wiedzą. To wierzyciel decyduje, że dług może być ściągnięty z licytacji mienia dłużnika lub poprzez zajęcie jego konta bankowego. Wierzyciel nie może jednak sam decydować o zajęciach w sposób nieograniczony, lecz musi działać w ramach obowiązujących przepisów. Generalnie to, jakie przedmioty mogą być zajęte przez komornika w czasie egzekucji, określa wierzyciel i sąd, a sam komornik jest tylko wykonawcą tych postanowień. Nie wolno mu przekraczać określonych przepisami prawa kompetencji. Szkoda tylko, że wiedza dłużników na ten temat nie jest zbyt duża.

Najlepiej nie dopuszczać do egzekucji komorniczej. Jeżeli są jakieś kłopoty ze spłatą kredytów, należy spróbować porozumieć się z bankiem albo – o ile to możliwe – pożyczyć pieniądze na spłatę wierzytelności bankowych u rodziny.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam