Od czego zależy oprocentowanie kredytów dla firm?

2015-02-28 13:00:47

Szukasz taniego kredytu na potrzeby prowadzonej firmy? Sprawdź, co wpływa na oprocentowanie, jakie zaproponuje Ci bank.

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorcy w dużej mierze finansują swoją działalność dzięki kredytom. Korzystając z bankowego finansowania, trzeba się oczywiście liczyć z kosztami, a te potrafią być niemałe. Sprawdźmy zatem, od czego zależy oprocentowanie kredytów dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Liczy się cel kredytowania

Oprocentowanie kredytów w dużej mierze zależy od tego, na jaki cel mają być spożytkowane pożyczone od banku pieniądze. Zwykle tańsze i dostępne na wyższe kwoty będą kredyty celowe, gdy przedsiębiorca będzie musiał przedstawiać na każdy wydatek poczyniony z pożyczonych pieniędzy fakturę. Kredyty na dowolny cel, np. niektóre obrotowe, mogą być o kilka punktów procentowych droższe.

Im wyższa zdolność kredytowa, tym lepiej

Warto pamiętać, że czym lepsza sytuacja finansowa firmy, która chce zaciągnąć kredyt, tym atrakcyjniejsza oferta banku. Instytucje finansowe przed przyjęciem wniosku o kredyt dla firm żądają od przedsiębiorców przedstawienia dokumentów dochodowych. To z kolei wiąże się z poświęceniem dużej dozy czasu, aby wszystkie niezbędne dokumenty móc przedstawić w odpowiednim, wymaganym przez bank terminie.

Coraz częściej właściciele drobnych przedsiębiorstw decydują się na szybkie pożyczki, które pozwalają na sfinansowanie bieżącej działalności firmy przy minimum formalności, choć zwykle są one droższe od kredytów celowych.

Korzystaj z internetowych porównywarek

Aby mieć pełne rozeznanie w aktualnych promocjach dotyczących kredytów gotówkowych dla firm - zwłaszcza w zakresie dostępnego oprocentowania - warto skorzystać z aktualizowanych na bieżąco porównywarek internetowych. Dzięki tym narzędziom możemy sprawdzić nie tylko stopę oprocentowania nominalnego dla danej oferty, ale i rzeczywistego, które lepiej oddaje koszty kredytu, pozwalając na łatwiejsze porównywanie poszczególnych ofert.

Oprócz informacji o kosztach, dzięki porównywarkom potencjalny kredytobiorca może się dowiedzieć, która instytucja finansowa wymaga dodatkowych zabezpieczeń czy poręczeń oraz ile czasu może potrwać proces rozpatrywania wniosku.

Oprocentowanie najczęściej negocjowalne

Oprocentowanie konkretnego kredytu, o który stara się przedsiębiorca, bardzo często podlega negocjacjom pomiędzy właścicielem firmy a bankiem. Oczywiście, jeżeli wnioskodawca chce uzyskać jak najatrakcyjniejsze warunki i najniższe oprocentowanie kredytu powinien uzbroić się solidne argumenty, które będą przemawiać za jego zdolnością kredytową i płynnością finansową. Obecnie najtańsze oferty kredytowe dotyczą marży rzędu nawet 1-2,5 proc. rocznie.

Zanim przedsiębiorca zacznie starać się o udzielenie kredytu, powinien wstępnie zorientować się, jakie warunki musi koniecznie spełnić, aby w ogóle stawać do negocjacji z bankami.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam