Zmieniłem konto - kogo muszę poinformować?

2015-01-09 11:36:28

Nie zawsze udaje nam się trafić z wyborem najlepszego dla siebie konta bankowego, ale wówczas istnieje możliwość przeniesienia rachunku do innego banku. Kogo należy poinformować o zmianie konta osobistego?

Po wprowadzeniu zmian przez Związek Banków Polskich została uproszczona możliwość przeniesienia konta bankowego do innego banku. Niestety, często zdarza się, że konto osobiste zakładamy w najbliższym banku. Niekoniecznie jest to dobry wybór. Każdy produkt finansowy, w tym również rachunek osobisty, należy dostosować do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Jeżeli to nie się uda, a zauważymy, że w innych bankach można założyć konto na korzystniejszych warunkach, nie pozostaje nic innego, jak zamknąć dotychczasowy rachunek i założyć inny w innym banku. Ale musi to być decyzja przemyślana.

Sprawdź też: Jak zmienić w US numer konta do zwrotu podatku?

Dokładna analiza kont bankowych powinna wyłonić jak najkorzystniejsze konto. Z taką analizą można zapoznać się na przykład dzięki Comperia.pl. Porównywarka ta dysponuje dokładnymi analizami opłat, prowizji bankowych, cen za przelewy i zlecenia stałe, bowiem koszty korzystania z konta bankowego są najważniejsze.

Jeżeli już porównamy oferty i wybierzemy korzystniejsze dla siebie konto, należy złożyć wniosek do banku o zamknięcie dotychczasowego rachunku, a w nowym banku o założenie konta bankowego. Istnieje również możliwość, że wszystkimi sprawami związanymi ze zmianą konta zajmie się nowy bank. Wcześniej jednak należy rozliczyć się ze starym bankiem, chyba że zobowiązania właściciela konta bankowego przejmie nowy bank.

Pamiętać należy, że o zmianie starego konta na nowe należy powiadomić wszelkie instytucje, z którymi jesteśmy finansowo powiązani, a także pracodawcę czy też ewentualnie ZUS oraz US, jeżeli sami opłacamy składki w tych instytucjach lub prowadzimy działalność gospodarczą. Jeżeli prowadzimy własny biznes, należy powiadomić o zmianie konta bankowego swoich kontrahentów, z którymi na co dzień współpracujemy. Trzeba też wiedzieć, że płatnik ZUS zobowiązany jest do powiadomienia o zmianie numeru konta bankowego w przeciągu 14 dni od daty zmiany.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to zgłoszenie o zmianie konta powinno być dokonane na specjalnym formularzu ZUS ZFA. Takie formularze są dostępne w oddziałach ZUS-u lub na jego stronach internetowych. Podobna sytuacja jest ze zgłoszeniem w urzędzie skarbowym. Gdy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT lub płatnikiem podatku akcyzowego, to zgłasza zmianę konta bankowego w przeciągu 14 dni, pozostali mogą to zrobić nawet do 30 dni. Poza tym same banki mają również obowiązek informowania US-u o zamknięciu lub otwarciu kont firmowych swoich klientów.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam