Kupujemy ubezpieczenie: lepiej u agenta czy direct?

2015-01-09 17:41:30

Oferty ubezpieczeń typu direct cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są tańsze i bardziej przejrzyste dla klienta niż te proponowane przez agentów ubezpieczeniowych. Czy zawsze jednak lepiej korzystać z Internetu zamiast spotykać się z doradcą twarzą w twarz?

Klienci coraz częściej korzystają z produktów finansowych przez Internet i telefon, ale nadal jest to oferta dość ograniczona. Na rynku ubezpieczeniowym jest to stosunkowo nowa oferta, która jeszcze nie przekonała konsumentów. Umowy ubezpieczeniowe zawierane przez Internet czy telefon są tak samo ważne jak zawierane w oddziałach firm ubezpieczeniowych czy przez agentów, a często są o wiele tańsze.

Przy zawieraniu umowy przez Internet lub przez telefon do klienta nie musi fatygować się agent ubezpieczeniowy. Nie namawia go na niepotrzebne mu dodatkowe produkty ubezpieczeniowe. Klient sam, nie wychodząc z domu, dobiera najkorzystniejszą dla siebie polisę i sam podpisuje umowę.

W jaki sposób powinno się ubezpieczać przez telefon? Zaczynając od odpowiedzi na zadawane przez system lub pracownika firmy ubezpieczeniowej pytania (tzw. deklaracja ryzyka). Płatności dokonywana są online, a odpowiedzialność ubezpieczyciela jest taka sama. Jeżeli ubezpieczającym się odpowiada taki system zawierania umów, decydują się na to i otrzymują drogą e-mailową polisę ubezpieczeniową, którą w każdej chwili można wydrukować i mieć przy sobie na wypadek kontroli. Organy kontrolne nie mogą takiej polisy zakwestionować i muszą ją honorować.

Ceny polis są różne w różnych firmach ubezpieczeniowych. Różny też jest zakres ochrony, dlatego wybierając jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę, obojętnie czy przez telefon, czy przez Internet, należy ją dokładnie przeanalizować, a przede wszystkim zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Z oferty agenta ubezpieczeniowego lepiej nie korzystać, bowiem działa on wyłącznie w interesie firmy ubezpieczeniowej, jaką reprezentuje, i w swoim własnym. Nie należy zapominać, że na rynku ubezpieczeniowym trwa ostra rywalizacja pomiędzy ubezpieczycielami. Jest to dobra wiadomość dla klientów, ale nie zwalnia ich to z konieczności dokładnego sprawdzania ubezpieczycieli oraz ich oferty. Należy podkreślić, że ceny polis ubezpieczeniowych proponowanych przez agenta ubezpieczeniowego są zazwyczaj o ok. 300 zł (lub nawet więcej) droższe od polis typu direct.

Nie tylko o ceny jednak chodzi. Umowy typu direct są czytelne dla klientów oraz przejrzyste, dlatego oferty te cieszą coraz większym zainteresowaniem. 

Renata Grochowska