Zdolność kredytowa a alimenty

2015-01-02 11:11:54

Decydując się na pożyczkę w banku, musimy wziąć pod uwagę swoją zdolność kredytową. Każdy bank weryfikuje dochody i wydatki kredytobiorcy zanim udzieli mu kredytu. Co zatem będzie wpływać na obniżenie zdolności kredytowej wnioskodawcy - czy oprócz spłacanych rat, będą to również alimenty?

Zdolność kredytowa określa możliwość spłaty kredytu razem z odsetkami oraz innymi kosztami w wyznaczonym terminie. Właśnie od tej oceny zależy, czy wnioskujący otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Weryfikując zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę średnie dochody netto wnioskodawcy z ostatnich miesięcy i jego łączne wydatki. Różnica pomiędzy zarobkami a rozchodami stanowi kwotę, którą bank uznaje za zdolność kredytową.

Sprawdź też: Najpierw alimenty, potem raty - kolejność ściągania długów

Wnioskując o pożyczkę, musimy w banku udowodnić i często - udokumentować - wszystkie swoje dochody, bo tylko takie będą się liczyły przy weryfikacji. Istotną sprawą jest także ilość domowników i dochody współmałżonka. W ten sposób instytucja finansowa może wyliczyć koszty utrzymania rodziny.

Do ustalenia kwoty pożyczki dostępnej dla zainteresowanego wliczają się wszystkie obciążenia dochodu kredytobiorcy, czyli posiadane kredyty, limity na rachunku bankowym, karty kredytowe etc. To dodatkowe czynniki, które wpływają na obniżenie zdolności kredytowej osoby wnioskującej o pożyczkę. Również alimenty nie są mile widziane przez bank. Wszystkie te kwoty są przecież wydatkami, które obciążają dochód. Oczywiście, jeśli kwota zasądzonych alimentów nie jest wysoka i nie posiadamy dodatkowych obciążeń wynagrodzenia, np. innych pożyczek, wtedy nie powinno być problemu z otrzymaniem kredytu, jednak każda suma, którą miesięcznie wydaje wnioskodawca, będzie miała wpływ na wysokość dostępnego dla niego kredytu.

Sprawdź też: Były mąż nie płaci alimentów? Wpisz go do KRD

A co w takim razie z osobami, które alimenty otrzymują? Czy te kwoty będą wliczały się w ich dochód - analogicznie do tego, jak odliczane są od przychodów osoby je płacącej?  Banki nie akceptują dochodów otrzymywanych z tego tytułu, jeśli alimenty przyznane są na dzieci. Ich opiekun tylko zarządza pieniędzmi w imieniu uposażonych, nie otrzymuje pieniędzy bezpośrednio dla siebie. Otrzymująca alimenty na dziecko ma szansę na kredyt tylko wtedy, gdy posiada inne dochody, np. pracuje zarobkowo. Wyjątkiem są sytuacje, gdy alimenty zasądzone są na samego małżonka. Wtedy mogą być wliczane jako jego dodatkowy dochód, uwzględniany podczas wyliczania zdolności kredytowej.

Każdy bank w nieco inny sposób wylicza zdolność kredytową, jednak celem tej czynności jest zawsze dokonanie oceny ryzyka pożyczenia danemu klientowi pieniędzy i możliwość spłaty zobowiązania przez tego kredytobiorcę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam