Kiedy firmie brakuje gotówki...

2015-02-14 17:15:45

Jeśli firma ma problemy z płynnością finansową lub brakuje jej pieniędzy na inwestycje, może skorzystać z szeregu produktów kredytowych. Przyjrzyjmy się im bliższej i sprawdźmy, które wypadają najlepiej.

Problem braku gotówki dotyka wielu firm. Dotyczy zwłaszcza przedsiębiorstw, które działają na długoterminowych kontraktach i na wypłatę wynagrodzenia mogą liczyć dopiero po zakończeniu zlecenia. Oczywiście taka firma musi funkcjonować i działać sprawnie w czasie przed otrzymaniem zapłaty za świadczone usługi.

Linie kredytowe i kredyty obrotowe

Rozwiązaniem, które w znaczny sposób poprawi płynność finansową firmy, jest linia kredytowa lub kredyt obrotowy. Takie produkty to zwykle kredyty zawierane na okres roku. Przedsiębiorstwo podpisuje umowę z bankiem, wedle której bank decyduje się na przekazanie mu w ciągu miesiąca dostępu do określonego limitu kredytowego.

Kredyt jest dostępny do wysokości ustalonego limitu, co znacznie ułatwia procedury i przyspiesza pozyskanie niezbędnych przedsiębiorcy pieniędzy w dowolnej chwili. Oczywiście, aby otrzymać kredyt obrotowy lub linię kredytową, niezbędne jest pokazanie bankowi, że jesteśmy firmą dobrze prosperującą, która otrzymuje regularne zamówienia i generuje odpowiednio wysokie dochody. Wnioskowanie o taką pożyczkę oznacza przedstawienie szczegółowo sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Warto jednak zadać sobie ten trud po to, aby móc radzić sobie z przestojami finansowymi ekspresowo i bez zgrzytów.

Kredyty inwestycyjne i celowe

Brak gotówki w firmie może dotyczyć nie tylko chwilowych problemów. Chodzi tu także o brak środków na wykonanie niezbędnych inwestycji. Często zdarza się, że przedsiębiorstwo nie ma pokaźnych rezerw finansowych, ale mimo wszystko wychodzi na swoje i pozyskuje nowe kontrakty. Aby sytuacja dalej utrzymywała się właśnie na takim poziomie, potrzebne są jednak inwestycje. Jeżeli brakuje zaś rezerw finansowych, jedynym rozwiązaniem jest kredyt inwestycyjny.

Kredyty inwestycyjne zaciąga się np. po to, aby zmodernizować aktualnie posiadane budynki czy kupić nowe maszyny lub sprzęt. Pieniądze możemy przeznaczyć również na zakup gruntów czy praw autorskich.

Konkludując, brak gotówki w firmie to nie powód do desperacji. Na rynku jest dostępnych wiele instrumentów bankowych, które mogą pomóc rozwiązać ten problem. Poza tym banki są coraz bardziej otwarte na współpracę z przedsiębiorcami, nawet tymi o krótkim stażu w branży.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam