Najszybsze sposoby na łatanie dziury budżetowej

2015-01-12 08:46:24

Łatanie dziury budżetowej nie jest w obecnych czasach wcale tak trudne. Konsumenci mają do dyspozycji całkiem sporo praktycznych instrumentów finansowych, które pomagają w systematyczności odkładania nadwyżek finansowych. Jednym z nich jest choćby limit kredytowy w koncie osobistym.

Dziura budżetowa to problem, który dotyka nie tylko państwa, ale również zwykłych obywateli. Na szczęście jest to trudność, z którą można sobie poradzić. Oczywiście, aby pokonać finansowe kłopoty, trzeba wiedzieć, jakie instrumenty do tego wykorzystać.

Limit w koncie

Posiadacze kont osobistych praktycznie w większości banków mogą skorzystać z opcji limitu kredytowego. Jest to rozwiązanie dla klientów, którzy pokażą, że przez okres od 3 do 6 miesięcy mają stałe przychody. Zwykle po takim okresie banki decydują się na przyznanie limitu.

Sprawdź też: Jak radzić sobie z długami kredytowymi?

Kwoty limitów w rachunkach osobistych mogą być różne. Mamy do dyspozycji zarówno limity w wysokości 500 zł, jak również sięgające kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wysokości naszych przychodów.

Limit w ROR-ze to w zasadzie linia kredytowa, z której możemy skorzystać w razie chwilowej dziury w naszym budżecie. Jego atutami są szybkość pozyskania pieniędzy i brak skomplikowanych formalności jak przy kredytach gotówkowych. To wszystko sprawia, że limit w koncie jest instrumentem efektywnym i bardzo wygodnym. Idealnie sprawdza się jako deska ratunku. Co najlepsze, jeśli nie potrzebujemy dodatkowej gotówki, to wcale nie musimy z niego korzystać i nic nas to nie będzie kosztować. W tym miejscu treba jednak podkreślić, że oprócz ewentualnych odsetek od zadłużenia klient zazwyczaj płaci bankowi za udostępnienie limitu i jego coroczne przedłużenie. Prowizja z tego tytułu sięga zwykle 1,5-2 proc. wysokości limitu.

Terminowość spłat

Oczywiście pieniądze z limitu to pieniądze pożyczone od banku. To zaś oznacza, że należy je oddać. Banki ustalają różne okresy spłaty. Zwykle na zwrócenie wykorzystanych środków w kwocie minimalnej mamy zwykle 30 dni. Z całości zadłużenia musimy się rozliczyć w okresie trwania umowy (przypomnijmy - jest to rok, z tym że umowa jest automatycznie odnawialna na kolejne, identyczne okresy).

W porównaniu z innymi produktami…

Współcześni konsumenci mogą pożyczać pieniądze na różne sposoby. Limity na koncie rywalizują z pożyczkami pozabankowymi, a także kredytami gotówkowymi. Jeśli chodzi o te pierwsze, to limity w ROR-ach przebijają je pod względem kosztów. Są zdecydowanie tańsze. W porównaniu do kredytów gotówkowych limity w koncie mają ten atut, że nie trzeba przechodzić skomplikowanych formalności i weryfikacji naszej zdolności kredytowej za każdym razem, gdy będziemy potrzebowali gotówki.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam