Spłacasz terminowo kredyty? Sprawdź, co dzięki temu zyskasz

2014-12-31 14:23:34

Jeśli spłacamy terminowo kredyty, budujemy swoją wiarygodność kredytową i mamy lepszą pozycję w negocjacjach z bankiem podczas zaciągania nowych pożyczek. Sprawdźmy, co możemy dzięki temu zyskać.

Wiarygodny klient szybciej otrzyma kredyt od osoby, która jest dla banku anonimowa. Może zyskać pożyczkę bez dodatkowych formalności, konieczności dostarczania zbędnych dokumentów, a nawet taniej - niż osoba, wobec której bank ma wątpliwości co do tego, czy będzie przykładnie spłacać raty. Dobra historia kredytowa w BIK-u jest tutaj kluczem. Przy pożyczaniu większych kwot, np. w ramach kredytu hipotecznego, mamy wtedy szansę na lepsze warunki spłaty. Dlatego warto dbać o swoją wiarygodność kredytową.

Historia kredytowa

Wiarygodność najlepiej tworzyć, budując dobrą historię kredytową. Spłacane w terminie zobowiązania są właśnie elementem tej strategii. Za każdym razem, gdy chcemy pożyczyć pieniądze w banku, ten sprawdza nas w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i otrzymuje niezbędne informacje na temat naszych zobowiązań.

Problem może się pojawić, gdy nigdy nie zaciągaliśmy kredytu i nie mamy żadnej historii w BIK-u. Wtedy jesteśmy dla banku niewiadomą. Instytucja finansowa nie wie, czy warto nam zaufać, bo nie ma porównania, jak spłacamy nasze zobowiązania. W tym wypadku brak pożyczek działa na naszą niekorzyść.

Czasami warto nawet specjalnie pożyczyć kilka drobnych sum, jeśli myślimy w przyszłości o dużym kredycie. Każde spłacone w terminie zobowiązanie (również z karty kredytowej), to element budujący naszą wiarygodność, zapisaną w BIK-u. W ten sposób zyskamy w kontaktach z instytucjami finansowymi argument przemawiający za naszą solidnością jako dłużnika.

Szansa na dobry kredyt

Gdy spłacamy kredyt, zawsze warto to robić w terminie i bez opóźnień. Właśnie ta terminowość jest dla banku ważna i ona określa naszą wiarygodność. Oczywiście nie tylko ten czynnik będzie brany pod uwagę. Lepiej nie zaciągać zbyt wielu pożyczek na raz, bo wtedy możemy przestać być wiarygodni.

Warto zadbać, żeby ślad po spłaconym już kredycie pozostał w Biurze Informacji Kredytowej, bo jak już wspomnieliśmy, zbuduje naszą wiarygodność. Takie informacje będą istotne dla banków. Rozwiązaniem jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Nie należy się tego bać, a wręcz przeciwnie. Dzięki pozytywnej historii w BIK-u mamy szansę na otrzymanie dobrego kredytu, na dogodnych warunkach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam