Wyraź zgodę na przetwarzanie danych w BIK po spłacie kredytu

2014-12-03 10:59:07

Wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BIK po spłacie kredytu - buduj swoją pozytywną historię kredytową. 

Niewielu kredytobiorców zdaje sobie sprawę, jak ważne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych po spłacie kredytu przez Biuro Informacji Kredytowej.

Wyrażenie takowej zgody niesie za sobą szereg zalet, o których często mało wiemy. Po pierwsze, dzięki zgodzie na przetwarzanie danych przez BIK zyskujemy możliwość budowania pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, będziemy bardziej wiarygodni w przyszłości dla banków. Będzie tak wówczas, gdy swoje zobowiązania wobec nich regulujemy terminowo.

Jeżeli mamy w planach dotyczących bliższej lub dalszej przyszłości zaciągnięcie kolejnej pożyczki, warto zatroszczyć się o to, aby banki wiedziały, że jesteśmy rzetelnymi i wiarygodnymi kontrahentami, więc mogą nam powierzyć swoje pieniądze. Wystarczy tylko zatroszczyć się o to, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych po zakończeniu trwania umowy kredytowej.

Warto pamiętać, że osoby, które wyraziły taką zgodę i spłaciły w terminie swoje poprzednie zobowiązania, są dla banków najcenniejszymi klientami niż osoby, które zaciągają pożyczkę po raz pierwszy lub o ich historii kredytowej nic nie wiadomo. Wnioskodawcy z pozytywną historią w BIK-u będą mieć w przyszłości większe szanse na uzyskanie atrakcyjnych ofert kredytowych w przyszłości, nawet opiewających na pokaźne sumy.

Jeśli jednak kredytobiorca nieterminowo spłacał swoje zobowiązanie wobec banku, dane o kredycie przetwarzane będą w BIK-u przez 5 lat nawet bez zgody klienta. Muszą jednak wystąpić poniższe okoliczności:

  • dopuszczono się opóźnienia w spłacie raty powyżej 60 dni,
  • minęło 30 dni od poinformowania kredytobiorcy przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody.

Warto również wiedzieć, że (zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe) po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego nasze dane mogą być przetwarzane przez BIK przez okres 12 lat, lecz tylko w celach statystycznych. Do przetwarzania danych w tym celu nie potrzebne są zgody klientów, a informacje te nie są wykorzystywane do oceny ich zdolności kredytowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam