Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

2014-12-02 11:51:34

Przyjście dziecka na świat to radość dla każdego rodzica. Jednak z czasem, gdy maluch rośnie, a wraz z nim rosną jego potrzeby, każdy rodzic zaczyna się zastanawiać, jak ułatwić swojej latorośli start w dorosłe życie. Dobrym rozwiązaniem jest oszczędzanie na jego przyszłość. W jaki sposób można to zrobić?

Studia, spełnianie marzeń, nowe mieszkanie, podróże po świecie – młodzi ludzie wchodzący w dorosłość są pełni zapału i planów na przyszłość. To, czego im najczęściej brakuje na starcie w pełnoletność, to pieniądze na realizację swoich pomysłów. Rodzice nie zawsze mają możliwości zapewnienia im finansowego wsparcia, dlatego oszczędzanie na przyszłość dziecka może być rozwiązaniem przyszłych problemów.

Lokata bankowa

Lokaty bankowe cechują się dużym poziomem bezpieczeństwa oraz możliwością określenia przyszłego zysku. Ich wadą jest natomiast niewielka stopa zwrotu, ponieważ są one nisko oprocentowane. Zyska z depozytów w skali roku sięga zazwyczaj ok. 3%, przewyższając jednak inflację. Decydując się na lokatę długoterminową, warto wybrać taką o stałym oprocentowaniu, które nie zmieni się w trakcie trwania umowy - o ile analitycy prognozują spadek stóp procentowych. Możemy zdecydować się tylko na depozyt dwu– lub trzyletni albo na lokatę odnawialną.

Konta oszczędnościowe

Konkurencją dla lokat bankowych są konta oszczędnościowe. Ważną zaletą takich rachunków jest możliwość dokonywania regularnych dopłat, co jest przydatne, jeśli chcemy oszczędzać, np. miesięcznie niewielką kwotę pieniędzy, oraz wypłat. Dodatkowym walorem takich kont jest także częsta kapitalizacja odsetek.

Podstawową wadą takiego sposobu oszczędzania jest jednak niskie oprocentowanie kont oszczędnościowych w porównaniu np. do lokat terminowych.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to instrumenty finansowe, dzięki którym można inwestować środki za pośrednictwem zajmujących się tym firm, np. w akcje lub w obligacje. Taka forma oszczędzania wiąże się z większym ryzykiem, jednak możemy osiągnąć większe zyski. Wadą takiego sposobu jest także konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych i większe ryzyko inwestycyjne.

Polisa posagowa

Polisy posagowe łączą w sobie cechy ubezpieczenia z możliwością oszczędzania. W tym wariancie rodzic zobowiązuje się do regularnych wpłat na konto firmy ubezpieczającej, a instytucja ma obowiązek wypłaty pewnej kwoty pieniędzy na koniec umowy, np. gdy dziecko ukończy 18 lat.

Polisa posagowa ubezpiecza także latorośl na wypadek śmierci rodziców. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa wypłaca pieniądze w postaci jednorazowej transzy lub comiesięcznej renty. Suma takiego świadczenia jest ustalona w umowie polisy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam