Jak otrzymać limit kredytowy w koncie osobistym?

2014-12-18 14:58:05

Nie zawsze posiadamy na rachunku osobistym typu pieniędzy, ile jest nam aktualnie potrzebne. Warto przygotować się na różne sytuacje losowe i posiadać limit kredytowy w koncie osobistym. Jak go założyć?

W życiu zdarzają się sytuacje nieplanowane i nieprzewidziane. Pojawiają się potrzeby uregulowania płatności, które stawiają niejako pod ścianą, lub świetne okazje, z których grzech nie skorzystać. Niestety często brakuje wówczas przygotowania finansowego, zaś szybkie i nerwowe szukanie pożyczki u znajomych czy w banku sprawia, że okazja się dezaktualizuje. W takich awaryjnych sytuacjach, w nagłej potrzebie posiadania dodatkowej gotówki czy dołożenia pieniędzy do domowego budżetu, kiedy 10-tego jeszcze nie widać, a kieszenie świecą pustką, limit kredytowy w koncie osobistym wydaje się wybawieniem z opresji.

Czym jest limit kredytowy?

Limit kredytowy to swego rodzaju kredyt przypisany do konta osobistego. Oprocentowany według zmiennej stopy procentowej limit w koncie zostaje udzielony kredytobiorcy na 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia, jeśli zadłużenie będzie regularnie i sumiennie spłacane przez klienta.

Zwyczajowo już po pierwszym miesiącu posiadania w banku konta, na które spływa wynagrodzenie, klient może wnioskować o przydzielenie limitu kredytowego. W przeciwieństwie do niektórych kredytów limit zostaje przydzielony klientowi na dowolny cel. Ważne są regularne, comiesięczne spłaty zaciągniętego zobowiązania. Każda wpłata na rachunek osobisty odnawia posiadany przez klienta limit kredytowy, z którego nadal może on korzystać.

Jak założyć limit kredytowy?

W porównaniu do kredytów czy pożyczek, limit kredytowy można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy złożyć w banku, w którym klient posiada konto osobiste, wniosek o udzielenie limitu kredytowego. W niektórych przypadkach, kiedy na konto wpływają regularnie wpływy z wynagrodzenia, bank podejmie decyzję na podstawie historii wpływów na rachunku osobistym. W niektórych bankach wymaganym dokumentem kredytowym jest zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy lub oświadczenie o uzyskiwanych dochodach składane przez klienta.

Na podstawie złożonego wniosku i ewentualnego zaświadczenia bank w przeciągu kilkunastu minut - czasem kilku godzin podejmie decyzję kredytową. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej środki w ramach przyznanego limitu kredytowego w koncie osobistym są do dyspozycji klienta od zaraz. Terminowe spłaty sprawiają, że linia po 12 miesiącach zostanie odnowiona na kolejny rok bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam