Jak otrzymać limit kredytowy w koncie osobistym?

2014-12-18 14:58:05

Nie zawsze posiadamy na rachunku osobistym typu pieniędzy, ile jest nam aktualnie potrzebne. Warto przygotować się na różne sytuacje losowe i posiadać limit kredytowy w koncie osobistym. Jak go założyć?

W życiu zdarzają się sytuacje nieplanowane i nieprzewidziane. Pojawiają się potrzeby uregulowania płatności, które stawiają niejako pod ścianą, lub świetne okazje, z których grzech nie skorzystać. Niestety często brakuje wówczas przygotowania finansowego, zaś szybkie i nerwowe szukanie pożyczki u znajomych czy w banku sprawia, że okazja się dezaktualizuje. W takich awaryjnych sytuacjach, w nagłej potrzebie posiadania dodatkowej gotówki czy dołożenia pieniędzy do domowego budżetu, kiedy 10-tego jeszcze nie widać, a kieszenie świecą pustką, limit kredytowy w koncie osobistym wydaje się wybawieniem z opresji.

Czym jest limit kredytowy?

Limit kredytowy to swego rodzaju kredyt przypisany do konta osobistego. Oprocentowany według zmiennej stopy procentowej limit w koncie zostaje udzielony kredytobiorcy na 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia, jeśli zadłużenie będzie regularnie i sumiennie spłacane przez klienta.

Zwyczajowo już po pierwszym miesiącu posiadania w banku konta, na które spływa wynagrodzenie, klient może wnioskować o przydzielenie limitu kredytowego. W przeciwieństwie do niektórych kredytów limit zostaje przydzielony klientowi na dowolny cel. Ważne są regularne, comiesięczne spłaty zaciągniętego zobowiązania. Każda wpłata na rachunek osobisty odnawia posiadany przez klienta limit kredytowy, z którego nadal może on korzystać.

Jak założyć limit kredytowy?

W porównaniu do kredytów czy pożyczek, limit kredytowy można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy złożyć w banku, w którym klient posiada konto osobiste, wniosek o udzielenie limitu kredytowego. W niektórych przypadkach, kiedy na konto wpływają regularnie wpływy z wynagrodzenia, bank podejmie decyzję na podstawie historii wpływów na rachunku osobistym. W niektórych bankach wymaganym dokumentem kredytowym jest zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy lub oświadczenie o uzyskiwanych dochodach składane przez klienta.

Na podstawie złożonego wniosku i ewentualnego zaświadczenia bank w przeciągu kilkunastu minut - czasem kilku godzin podejmie decyzję kredytową. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej środki w ramach przyznanego limitu kredytowego w koncie osobistym są do dyspozycji klienta od zaraz. Terminowe spłaty sprawiają, że linia po 12 miesiącach zostanie odnowiona na kolejny rok bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Tomasz Słupczyński