Niższe raty czy mniej odsetek - jak wybrać okres spłaty kredytu?

2014-12-19 14:01:10

Każdy ubiegający się o kredyt w banku chciałby mieć jak najniższe raty miesięczne i jak najmniejsze odsetki. To jednak niemożliwe. Należy dokonać wyboru: niższe raty lub niższe koszty.

Jeśli postawimy na długoterminowe kredyty hipoteczne z najdłuższym okresem spłaty czy też wydłużymy do maksimum okres spłaty kredytu gotówkowego, to raty będą niższe od rat kredytów z krótszymi okresami spłaty, ale wyższe będą za to odsetki, jakie będzie musiał uregulować kredytobiorca. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na spłatę kredytu hipotecznego w ciągu 20 lat, to raty będą wyższe od rat kredytu z okresem spłaty do 35 lat. Bardziej obciążą w ciągu czasu ich regulowania budżet domowy kredytobiorcy, ale w ostatecznym rozrachunku pożyczka okaże się dla niego tańsza. Czy lepiej zatem zacisnąć pasa przez kilka lat i więcej łożyć na raty, by zaoszczędzić, czy może kosztem wyższych odsetek zafundować sobie większą ulgę finansową na co dzień?

Pamiętajmy, im krótszy jest okres spłaty zadłużenia bankowego, tym mniejsze będą odsetki naliczane przez bank. Takie są realia w kredytowaniu bankowym. Jeśli tylko pozwala na to zdolność kredytowa, to od wnioskodawcy zależy, jaki wybierze okres spłaty kredytu. Z ostatnich wyliczeń wynika, że dwa na trzy nowo udzielone kredyty zaciągane są na 25–35 lat, czyli kredytobiorcy wybierają mimo wszystko dłuższe umowy. Decydują się na wyższe odsetki, ale niższe raty miesięczne. Czy słusznie? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta.

Należy pamiętać, że wysokość rat i odsetek zależy nie tylko od okresu spłaty kredytu. Nie należy zapominać o rodzaju oprocentowania - a może być ono stałe lub zmienne. Dobranie właściwego kredytu, dopasowanie do sytuacji finansowo-rodzinnej kredytobiorcy jest sprawą bardzo trudną. Szczególnie jest to ważne przy kredytach długoterminowych. Jeżeli ktoś ma zamiar ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinien skorzystać w tej kwestii z pomocy doradców finansowych.

Przed nami święta, więc więcej osób niż zwykle sięgnie po kredyty bankowe. Powinni oni wiedzieć, jak wybrać najkorzystniejszy dla siebie kredyt. Jeżeli są to niewielkie kwoty, najlepiej sprawdzić ofertę w bankach macierzystych, w których mają założone konta bankowe. Unikajmy pożyczania gotówki w instytucjach pozabankowych. W każdym przypadku warto skorzystać z porównywarki finansowej Comperia.pl.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam