Czym są usługi concierge w bankach?

2014-12-15 15:14:19

W świetle rosnącej stale konkurencji na rynku usług bankowych i w pogoni za klientem polskie banki oferują coraz szerszą gamę produktów i usług. Czym jest pakiet usług concierge?

O ile jeszcze jakiś czas temu bank służył swoim klientom pomocą jedynie w kwestii finansów i zarządzania nimi, o tyle obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, banki oferują szeroki zakres usług. Począwszy od ubezpieczeń, poprzez realizowanie przelewów SEPA (przelewów międzynarodowych), po darmową księgowość, usługi assistance, aż po pakiet concierge.

Na czym polegają usługi concierge?

W ramach oferowanego pakietu concierge klient banku ma do dyspozycji własnego konsultanta aż 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. To do wyznaczonego specjalnie dla klienta banku konsultanta posiadacz tego rodzaju usług może zwrócić się z prośbą o różnego rodzaju usługi. Do najpopularniejszych należą następujące:

  • wsparcie przy organizacji przelotów czy przejazdów (wyznaczony konsultant nie tylko dokona rezerwacji biletów lotniczych i kolejowych, ale także zamówi taksówkę czy wynajmie dla klienta samochód);
  • pomoc przy rezerwacji nie tylko miejsc hotelowych, ale również biletów do teatru i kina lub miejsc w restauracji;
  • szeroko rozumiana pomoc przy zakupach – mowa nie tylko stricte o zakupach, ale również o pomocy w wyszukiwaniu określonych przedmiotów, ich zamawianiu oraz nadzorowaniu dostarczenia np. kwiatów na odpowiedni adres;
  • pomoc fachowców: zamawianie opiekunek, sprzątanie w domu, pomoc elektryków – wszystko w ramach pakietu realizuje dla swojego klienta wyznaczony konsultant;
  • nadzór i realizacja usług kurierskich.

Komu usługi concierge?

"Zwykły" klient banku, otrzymujący przeciętne wynagrodzenie, nie ma co liczyć na usługi concierge. Tego rodzaju pakiety oferowane są przez instytucje finansowe jedynie najbogatszym klientom, przynależącym do sektora bankowości prywatnej, tzw. private bankingu, lub posiadających platynowe bądź złote karty kredytowe. Usługa concierge oferowana jest również jako dodatkowy pakiet wszystkim klientom (klientom VIP) osiągającym miesięczne dochody na poziomie około10 tys. zł netto oraz tym, którzy w danym banku ulokowali minimum 500 tys. zł. Przeciętny Kowalski, pobierający minimalne wynagrodzenie, może jedynie pomarzyć o tego rodzaju pakietach.

Warto pamiętać, że...

Wszystkie usługi oferowane klientom przez bank w ramach pakietu concierge dotyczą jedynie samej organizacji usług. Koszt danego zlecenia pokrywany jest z kieszeni klienta. Warto pamiętać, że bank pomaga w zakupie kwiatów, rezerwacji biletów na koncert czy rezerwacji przelotu, jednak to na barkach klienta spoczywa finansowanie wymienionych atrakcji.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam