Czy nowa firma może dostać kredyt inwestycyjny?

2014-12-10 08:09:04

Kredyt inwestycyjny to nie tylko dobry sposób na finansowanie modernizacji i rozbudowy długo funkcjonującej już firmy, ale także wsparcie inwestycji przedsiębiorstwa, które dopiero powstało. Sprawdźmy, czy nowa firma może dostać taki kredyt i w którym banku powinna szukać oferty.

Niestety początkujący przedsiębiorca zawsze ma trudniej. Banki podchodzą do nowo powstałych firm z większą ostrożnością, ponieważ wiele biznesów upada już w początkowym okresie działalności. Z drugiej strony - firma, która dopiero powstała, znajdzie również ofertę na kredyt inwestycyjny.

Inwestycja w nową firmę

Banki co prawda preferują przedsiębiorstwa, które już jakiś czas działają na rynku (najczęściej min. 12 miesięcy), ale nowe firmy wcale nie są bez szansy, ubiegając się o finansowanie w postaci kredytu inwestycyjnego. Czasami będzie to wymagało przygotowania biznesplanu i szacunków dochodowości.

Pożyczenie pieniędzy nowej firmie to większe ryzyko dla banku, zatem często udostępniają niższe kwoty pożyczek niż standardowo. Oprócz tego udzielają ich na krótszy okres kredytowania niż w przypadku, gdy przedsiębiorstwo już jakiś czas funkcjonuje na rynku.

Kredyt inwestycyjny trzeba przeznaczyć na konkretny cel. Może to być zakup sprzętu, wyposażenia biura, licencji, materiałów itd. Bank zgodnie z umową ma prawo sprawdzić, czy środki zostały wydane na zadeklarowany cel.

Gdzie szukać kredytu dla nowej firmy?

Nie wszystkie banki będą gotowe pożyczyć pieniądze nowej firmie. Zazwyczaj wymagają, żeby podmiot gospodarczy działał przynajmniej 12 miesięcy, czasami wystarczy pół roku. Jednak niektóre instytucje gotowe są wziąć na siebie ryzyko wsparcia nowego biznesu.

Nowa firma może zwrócić się do PKO BP, które przygotowało na taką okazję Kredyt Inwestycyjny MSP, gdzie maksymalną kwotę, jaką otrzyma kredytobiorca, można negocjować. Oprocentowanie jest tutaj oparte o stawkę referencyjną z marżą banku, która zaczyna się od 2,5%. Firma może uzyskać karencje na spłatę kapitału do 12 miesięcy, a maksymalny okres kredytowania to nawet 25 lat. Bank wymaga zaświadczenia oraz zabezpieczenia kredytu i pobiera opłatę od niewykorzystanych środków.

Nowa firma również skorzysta z Kredytu ze Wsparciem Unijnym w Idea Banku, gdzie można negocjować marżę. Możemy tu liczyć na wysoką maksymalną kwotę kredytu. Bank wymaga zaświadczeń i zabezpieczenia kredytu.

Kredyt Biznes Start Zakupowy Alior Banku zabezpieczony jest gwarancją EFI. Marżę można negocjować, ale pobierana jest prowizja przygotowawcza i wymagane jest zaświadczenie z ZUS-u oraz z US-u.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam