Czym są karty obciążeniowe dla firm?

2014-12-19 11:40:50

O tym, że wśród kart płatniczych znajdują się karty debetowe oraz kredytowe, dostępne dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, wie niemal każdy. A czym są i na jakich zasadach funkcjonują karty obciążeniowe i korzystać z nich mogą również firmy?

Karty płatnicze wiele zmieniły w życiu współczesnych konsumentów, również w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Już nie trzeba wystawać w bankowych kolejkach, aby wypłacić pieniądze; nie trzeba płacić gotówką za produkty i usługi lub przyjmować tylko w takiej postaci zapłatę od klientów indywidualnych - w przypadku przedsiębiorców.

Karta obciążeniowa - połączenie kredytowej z debetową

Karty obciążeniowe są kartami płatniczymi z odroczoną płatnością, w ramach których banki ustalają limity dostępnych środków dla ich użytkowników. Od kart kredytowych różnią się tym, że pieniądze możliwe do wykorzystania w ramach limitu tworzą zadłużenie, które jest regulowane w całości z końcem okresu rozliczeniowego (zazwyczaj co miesiąc) z konta klienta. Gdy nadchodzi termin rozliczenia, bank automatycznie ściąga należną kwotę z powiązanego z kartą obciążeniową rachunku osobistego klienta na pokrycie zadłużenia na karcie. W przypadku firm karty obciążeniowe powiązane są z ich rachunkami bieżącymi. Bank pobiera kwotę zadłużenia wraz z dodatkowymi kosztami, takimi na przykład jak prowizją.

Czy firmie potrzebna obciążeniówka?

Karty obciążeniowe są dla firm dużą wygodą i mają naprawdę wiele zalet, choćby możliwość wydatkowania przyznanych firmom środków na bieżącą działalność firmy. Za ich pomocą można wypłacać gotówkę, rezerwować hotele czy przeloty lotnicze, a także dokonywać transakcji finansowych na odległość (drogą elektroniczną lub telefonicznie). Za pomocą kart obciążeniowych łatwiej się podróżuje, zapewniają też pomoc w razie choroby czy wypadku.

Z firmowych kart obciążeniowych korzystają zwykle kadry zarządzające przedsiębiorstwem - zwłaszcza w podróżach służbowych.

Zalety karty obciążeniowej

Warto wymienić najważniejsze korzyści wynikające z posługiwania się kartami obciążeniowymi:

  • kontrola wydatków dzięki ustalonym limitom,
  • ograniczenie transakcji gotówkowych na rzecz bezgotówkowych,
  • możliwość natychmiastowego zwiększenia dostępnego limitu pieniężnego,
  • zarządzanie wydatkami firmy poprzez elektroniczny system bankowy,
  • łatwość w dostępie do środków finansowych.

Karty obciążeniowe są bardzo korzystnym rozwiązaniem w przypadku firm, gdy ich pracownicy korzystają z pieniędzy firmowych podczas służbowych wyjazdów. Ze względu na automatyczną spłatę wykorzystanego limitu na karcie po zakończeniu okresu rozliczeniowego, nie trzeba pamiętać o konieczności regulowania zadłużenia. Czyni to karty obciążeniowe wygodniejszymi instrumentami od kart kredytowych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam