Jak wykonać przelew SEPA?

2014-12-19 14:58:03

Do niedawna, gdy zamierzaliśmy przesłać środki osobie spoza naszego kraju lub też czekaliśmy na przelew z zagranicy, konieczne było korzystanie np. z usług Western Union. Dzięki rozwojowi techniki możemy szybko i sprawnie skorzystać z przelewu SEPA. Czym on jest?

Dzięki rozwojowi techniki i elektronizacji usług bankowych przesyłanie pieniędzy w obrębie kraju i za granicę stało się znacznie prostsze. Za pomocą bankowości internetowej możemy spokojnie i komfortowo zarządzać naszymi środkami wprost z fotela, bez konieczności wychodzenia z domu czy stania w długich kolejkach. Równie proste stało się od jakiego czasu przesyłanie i odbieranie zagranicznych przelewów. Wszystko za sprawą przelewów SEPA. Komuś nieobytemu z bankowością i finansami przelewy tego typu mogą wydawać się trudne i niejasne. Nic bardziej mylnego.

Czym jest przelew SEPA?

Przelewy SEPA (skrót od ang. Single Euro Payments Area) to wynik dyrektywy o usługach płatniczych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. W świetle jej zapisów wspomniane kraje zobligowane są do realizowania szybkich i tanich przelewów międzynarodowych.

Dzięki przelewom SEPA wysłane środki dotrą do odbiorcy z terenów Unii Europejskiej nawet w przeciągu 24 godzin. W przypadku krajów spoza UE termin realizacji takiego zlecenia wynosi do 72 godzin. Warto wspomnieć, że wcześniej, przy użyciu standardowych przelewów zagranicznych, trwało to nawet do kilkunastu dni.

Z jakiego konta przelew SEPA?

Obecnie w zasadzie każdy polski bank oferuje swoim klientom możliwość realizowania tego typu przelewów. Wbrew pozorom, aby skorzystać z przelewu SEPA, nie potrzebujemy specjalnego konta bankowego ani konta walutowego. Jeśli jednak mamy konto walutowe, nasza transakcja będzie wolna od spreadu, czyli opłaty za przewalutowanie środków.

Ważne jest natomiast posiadanie konta w banku, który realizuje przelewy tego typu. Przy dokonywaniu samego zlecenia przelewu po zalogowaniu do naszej bankowości internetowej wystarczy wybrać opcję „przelew zagraniczny”. W samym zaś poleceniu przelewu, poza standardowymi opcjami przelewu klasycznego, wpisujemy również kraj i adres odbiorcy, a także numer SWIFT, czyli format banku partnera. Warto pamiętać również o tym, że przy przelewach tego typu naliczona zostanie nam prowizja.

Warto wiedzieć, że…

Pełną listę banków oferujących nam przelewy SEPA możemy znaleźć na stronie: www.epc.cbnet.info.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam