Sprzedaż mieszkania z kredytem - nie taka łatwa rzecz

2015-04-09 13:31:57

Sprzedaż mieszkania z obciążoną hipoteką nie jest niemożliwa. Istnieją jednak pewne utrudnienia w przypadku takich transakcji. Warto mieć to na uwadze, jeśli nosimy się z zamiarem odsprzedaży lokalu kupionego na kredyt.

Pierwszym krokiem na drodze do sprzedaży mieszkania kupionego na spłacany ciągle kredyt jest wizyta w banku. Należy wówczas sprawdzić aktualny poziom zadłużenia. Kolejne kroki mogą być różne, w zależności od wybranego modelu postępowania:

  • Wcześniejsza spłata hipoteki i sprzedaż mieszkania

To najlepsze rozwiązanie, ale tylko niektórzy mogą sobie na nie pozwolić. Jeśli dysponujemy wystarczającym kapitałem, warto z tej opcji skorzystać. Należy jednak od razu ustalić, czy wcześniejsza spłata kredytu będzie obciążona dodatkowymi kosztami.

  • Przeniesienie zabezpieczenia kredytu na inną nieruchomość

Jeśli dysponujemy innym mieszkaniem lub domem, możemy odciążyć hipotekę lokalu, który chcemy sprzedać. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla osób, które są właścicielami innej nieruchomości.

Sprawdź też: Koszty wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego przyprawią o zawrót głowy

Najdogodniejsza sytuacja dla sprzedaży mieszkania z kredytem jest wówczas, gdy transakcja będzie przeprowadzona za gotówkę. Wówczas pieniądze pozyskane w ten sposób mogą posłużyć na wcześniejszą spłatę kredytu. Taki model jest więc najchętniej akceptowany w bankach. Po transakcji bank wykreśli z hipoteki obciążające zapisy i nieruchomość będzie wolna od zobowiązań.

Bardziej skomplikowana sytuacja zachodzi wówczas, gdy nowy nabywca chce zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, która jest zadłużona. Także w tym wypadku dokonanie zmian w księgach wieczystych będzie możliwe dopiero po transferze pieniędzy na konto banku. Oba typy transakcji są dokonywane na podstawie aktu notarialnego. W przypadku kredytu na zakup zadłużonego mieszkania, akt notarialny jest bardzo rozbudowany i skomplikowany. Wynika to z faktu, iż muszą w nim zostać uwzględnione interesy obu banków - tego, który obecnie jest wierzycielem, oraz tego, który ma nim się dopiero stać.

Sprawdź też: Jak sprzedać mieszkanie drożej? 5 podstawowych trików

Sprzedaż lokalu z kredytem jest bardziej skomplikowana niż lokalu z czystą hipoteką, ale nie jest niemożliwa. Jeśli przebrniemy przez etap kompletowania dokumentacji i pertraktację z bankami, będziemy mogli sfinalizować taką transakcję.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam