Jak wydłużyć okres spłaty kredytu mieszkaniowego?

2015-04-07 19:02:32

Wydłużenie okresu spłaty kredytu mieszkaniowego może być bardzo przydatne w sytuacji, gdy domowy budżet przestaje wystarczać na pokrycie zobowiązań ratalnych. Jak tej zmiany dokonać?

Wydłużenie okresu kredytowania jest możliwe i wręcz wskazane w uzasadnionych przypadkach. To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które mają znaczny problem z regulowaniem comiesięcznych rat kredytu. Przyczyną może być pogorszenie sytuacji zarobkowej, pojawienie się nowych kosztów związanych z życiem codziennym, które znacząco wpływają na płynność finansową. Korzyścią z wydłużenia okresu kredytowania jest oczywiście zmniejszenie miesięcznej raty. Niestety wiąże się to ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu. W sumie oddamy bankowi większą sumę odsetek.

By dokonać wydłużenia okresu kredytowania, należy złożyć w banku wniosek o zmianę warunków umowy kredytowej. Należy w nim umotywować potrzebę wydłużenia okresu kredytowania. Nasza sytuacja finansowa i zdolność kredytowa prawdopodobnie zostaną przez bank ponownie zweryfikowane. Bank powinien podjąć decyzję w ciągu kilku dni.

Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, konieczne będzie zawarcie aneksu do umowy kredytowej. Zazwyczaj jest to obciążone dodatkowymi opłatami, które wynoszą najczęściej kilkaset złotych. Informację o wysokości takiej opłaty znajdziemy w załącznikach do umowy kredytowej.

Wydłużenie spłaty kredytu mieszkaniowego to często jedyne rozsądne rozwiązanie, które pozwala w trudnych sytuacjach uporać się ze spłacaniem niższych miesięcznych rat. Należy pamiętać o tym, że nie można przedłużać spłaty kredytu w nieskończoność. Maksymalny okres kredytowania wynosi ustawowo 35 lat, ale zaleca się skracanie go do najdalej 25 lat. Ponadto banki stosują także ograniczenie w postaci określenia maksymalnej górnej granicy wieku kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty. Ta granica jest różna w zależności od banku. Może wynosić 70 lub 80 lat.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam