Czy kartą kredytową można wypłacić pieniądze z bankomatu?

2014-12-03 13:29:06

Karta kredytowa to bardzo wygodne narzędzie finansowania zakupów, pod warunkiem że jest odpowiedzialnie użytkowana. Wtedy może być źródłem taniego kredytu. Jednak nieodpowiednie posługiwanie się kartą kredytową może generować wysokie koszty. Sprawdźmy, czy kartą kredytową można wypłacać pieniądze z bankomatu i czy to się w ogóle opłaca.

Najlepiej używać karty kredytowej do płacenia za zakupy, a pożyczone pieniądze spłacać w okresie bezodsetkowym. Wszystkie inne operacje pieniężne są już mniej opłacalne. Podobnie jest w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, za którą przyjdzie nam ponieść koszty, czasami niemałe.

Wypłaty i prowizje

Karta kredytowa jest głównie dedykowana transakcjom bezgotówkowym, a jej zadaniem jest ułatwienie dokonywania zakupów. Bank udostępnia ją po to, by generowała zysk. Również, gdy wypłacamy pieniądze z bankomatu. Dlatego za każdym razem, gdy wypłacimy gotówkę, zostaniemy obciążeni opłatą ustaloną przez bank.

Sprawdź też: Karta kredytowa - która najlepsza?

Wysokość prowizji za pobranie gotówki z bankomatu jest różna. Zazwyczaj określa się ją procentowo, w zależności od wysokości wypłaconej kwoty. Często również wprowadza się dodatkowo minimalną stawkę takiej opłaty. Przeważnie wypłata pieniędzy w bankomacie kartą kredytową będzie nas kosztowała kilka procent od pobranej sumy. W T-Mobile Usługi Bankowe, na przykład, jest to 3% (ale minimum 7 zł), podobnie w BNP Paribas, w mBanku, w City Handlowym i w Raiffeisen Polbank – 4% (minimum 10 zł), Bank BPH – 3,75% (minimum 9,50 zł), Bank Pocztowy – 3% (minimum 5 zł), Deutsche Bank i Alior Bank – 3,5% (minimum 10 zł).

Zdarzają się jednak przypadki, gdy możemy wypłacać gotówkę za darmo, jak w przypadku posiadaczy Platynowej Karty ING Banku Śląskiego.

A co z odsetkami?

Niestety, prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu to nie wszystkie opłaty i nie koniec kosztów przy podejmowaniu gotówki za pomocą karty kredytowej. Większość z banków zacznie naliczać odsetki od wypłaconych pieniędzy już od dnia wykonanej operacji. Dzieje się tak, bo wypłata pieniędzy nie jest operacją bezgotówkową, do których odnosi się okres bezodsetkowy (wyjątkiem karta Banku Millennium).

Sprawdź też: Czy kartą kredytową można zapłacić domowe rachunki?

Warto w jak najkrótszym możliwym czasie spłacić pożyczone w gotówce pieniądze, żeby ograniczyć koszty obsługi karty kredytowej. Jak widać, wypłacanie pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej nie bardzo się opłaca. Operacja taka powinna być traktowana jako ostateczność. Dodatkowo należy starać się wypłacać jak najniższą kwotę, by móc ją jak najszybciej spłacić.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam