Gdzie w budżecie firmy szukać oszczędności?

2014-11-27 14:39:32

Plany oszczędnościowe firm często ograniczają się do redukcji kadrowej. Skuteczny menedżer powinien wiedzieć, gdzie w budżecie firmowym szukać oszczędności.

Reorganizacja firm i szukanie oszczędności jedynie w zwalnianiu pracowników nie daje na dłuższą metę spodziewanych efektów. Oszczędności należy szukać również w zwiększeniu wydajności i polepszeniu organizacji pracy, gospodarowaniu materiałami, zmniejszaniu kosztów produkcji itd. Oszczędności w swoich budżetach firmy powinny również szukać w działalności proekologicznej, ale tego nie robi ponad 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Ochrona środowiska jest niezmiernie istotną sprawą i na tę działalność można uzyskać preferencyjne wsparcie np. w Banku Ochrony Środowiska. Należy pamiętać, iż nie oznacza to, że wszystkie technologie ekologiczne są uzasadnione ekonomicznie. Ekologia nie zawsze równa się ekonomii. Wszystko warto dokładnie sprawdzić.

Oszczędności w budżecie firmy nie muszą polegać na reorganizacji firmy lub zwalnianiu pracowników, nawet bowiem najprostsze działania dotyczące zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, cieplnej lub wody z pewnością przyniosą wymierne efekty finansowe. Poza tym wiele firm korzysta z przestarzałych już urządzeń i technologii, które pochłaniają wiele energii elektrycznej i są po prostu niewydajne. Tymczasem właściciele firm albo boją się wymienić sprawdzone stare maszyny i urządzenia, albo nie mają na to środków. Zaciągnięcie kredytu na ten cel może być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ inwestycja szybko się zwróci, zaś kredyt będzie spłacany z zaoszczędzonych funduszy.

Skąd jeszcze firma może wygenerować środki? Choćby poprzez zatrudnienie zewnętrznych firm do prowadzenia takich usług jak księgowość, sprzątanie, zarządzanie kadrami itd. Prowadzenie własnych tego typu komórek wiąże się z dużymi kosztami. Ponadto można robić zakupy w hurtowniach lub na aukcjach komorniczych, zazwyczaj tańszych w stosunku do sprzedaży detalicznej. Poza tym warto przestawić się na e-faktury oraz inne e-dokumenty niezbędne do rozliczeń finansowych. Niestety, nie wszyscy klienci chcą otrzymywać faktury w wersji elektronicznej, ale warto o to pytać. Istnieje jeszcze wiele innych form zaoszczędzenia pieniędzy w budżetach firmowych, dlatego należy badać rynek, szukać nowych rozwiązań i minimalizować koszty.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam