Procent składany - długoterminowe oszczędzanie popłaca

2014-12-09 16:38:20

Oszczędzający pieniądze w bankach powinni wiedzieć, że procent składany oznacza wynagrodzenie cierpliwości w oszczędzaniu bankowym. Długoterminowe oszczędzanie popłaca!

Na początek należy wyjaśnić, na czym polega procent składany i w jaki sposób możemy go wykorzystać w swoich planach oszczędnościowych. Jeżeli ktoś decyduje się na długoterminowe oszczędzanie, powinien wiedzieć, co oznacza ten termin, bowiem dzięki procentowi składanemu pieniądze zdeponowane na lokatach czy też na kontach oszczędnościowych rosną wraz z upływem czasu. Odsetki doliczane są do kapitału w kolejnych terminach kapitalizacji odsetek i procentują wraz z nimi w kolejnych okresach trwania lokaty. Im częściej dokonywana jest kapitalizacja odsetek, czyli dopisywanie ich do kapitału początkowego, tym większy będzie dochód z lokaty czy konta oszczędnościowego. Najlepszym przykładem procentu składanego jest lokata progresywna.

Jeżeli uda nam się co miesiąc odłożyć tylko 100 zł, to po roku będziemy mieć w portfelu 1200 zł, a po dziesięciu latach 12 tys. zł. Jeżeli do tego dodamy jeszcze procent składany związany z dopisywaniem odsetek od pracującego kapitału, to zarobimy przez dziesięć lat dużo więcej.

Trzeba też wiedzieć, że długoterminowe oszczędzanie jest najbardziej opłacalne przy dużych kwotach deponowanych w bankach. Jeżeli złożymy tysiąc czy dwa tysiące na lokacie, nawet 2- czy 3-letniej, to zyski nie będą zbyt wysokie, odliczając przy tym w rozliczeniu podatek dochodowy oraz inflację. Jeżeli ktoś zdeponuje 500 tys. zł czy nawet więcej, dochód z takiej lokaty będzie już znaczny.

Rynek lokat bankowych nie jest już tak oblegany jak kiedyś i trudno się temu dziwić, bowiem oprocentowanie lokat bankowych jest coraz mniejsze. Można oczywiście znaleźć na tym rynku pojedyncze lokaty z atrakcyjniejszym oprocentowaniem, ale najczęściej przeznaczone są one dla nowych klientów, są to oferty jednorazowe. W najbliższym okresie nie ma co liczyć na wzrost oprocentowania lokat bankowych, a jeżeli Rada Polityki Pieniężnej nadal będzie obniżać stopy procentowe, to oprocentowanie depozytów będzie jeszcze niższe, co z kolei oznacza mniejsze zyski z lokat bankowych, a także kont oszczędnościowych. Tym ważniejsze okazuje się wobec tego regularne dopisywanie odsetek do depozytu, by z każdym miesiącem czy kwartałem zarabiała coraz wyższa suma oszczędności.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam